За пръв път в новата българска изборна история крайният изборен резултат оставя състезаваща се в изборите партия извън Народното събрание с резултат от 3,999% ("Величие") поради недостигащи 21 гласа. Това се посочва в становище на Обществения съвет към Централната избирателна комисия по повод проведените предсрочни парламентарни избори на 27 октомври. Предходният най-близък такъв случай е резултатът на НФСБ през 2013 г. с получени 3,7%, но зад този процент са стояли над 10 500 гласа недостиг. Отбелязва се, че такова малко количество гласове е от порядъка на неволно допускани грешки от СИК при финалното оформяне на протокола, но не могат да се изключат и умишлени грешки. Посочва се, че такива грешки не биха били допускани при машинен вот.
ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в 7 избирателни секции заради разминаването с протоколите с резултатите. Прокурорите ще трябва да проверят дали са налице данни за съставяне на документи с невярно съдържание. Това съобщи председателят на ЦИК Камелия Нейкова. Заместник-председателят на ЦИК Росица Матева даде пример за несъответствията с една от секциите, в записа на която се чува и вижда, че са преброени 14 гласа за една формация - участник в изборите, но в протокола на СИК срещу името ѝ е записано "0", а сумата е добавена на друга формация.
Вървим ли към поредните избори и докогаДнес служебният премиер Димитър Главчев отчете, че държавата се е справила с организацията на изборите.

"48 народни представители са в правото си да поискат касиране на изборите и Конституционният съд трябва да се произнесе дали да има касиране или не, в зависимост от доказателствата, които ще му бъдат предоставени“, заяви пред медии Главчев. Той беше категоричен, че всички съмнения около изборния процес трябва да бъдат изчистени. Премиерът посочи, че не вижда причина да се иска оставката на вътрешния министър Атанас Илков и не би му я поискал.
Григор Димитров е номиниран за наградата "Стефан Едберг" за спортсменство през сезона в най-високото ниво на мъжкия тенис - АТР. Към победителите от последните три години в наградата "Стефан Едберг" за спортсменство – Григор Димитров (2024), Карлос..
В рамките на разследване, водено от Европейската прокуратура в София, Главна дирекция "Национална полиция" е извършила няколко претърсвания и изземвания през тази седмица по подозрение за измами с евросубсидии за земеделие, предаде БТА, позовавайки се на..
Делът на чуждестранните студенти в България за последното десетилетие е нараснал над два пъти. През 2013 г. те са били близо 4% до 9 на сто от действащите студенти през 2025 г. Това сочи годишният Рейтинг на висшите училища в страната. За поредна година..
В събота минималните температури ще са от 9 до 14°, в София ще е около 9°. Сутринта ще има мъгла и влошена видимост над котловините и полетата в Западна..
В "България днес" на 21 ноември слушайте: 05:40 Актуално за България и сънародниците по света 15:25 Църковен Календар – честваме..
Доказаната във вековете толерантност на българския народ е гаранция срещу ксенофобията и антисемитизма, които нямат корени в нашето общество. Това заяви..