Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев:

Необходими са съвместни усилия за справяне с климатичните предизвикателства

Румен Радев
Снимка: БТА

Катастрофалните природни бедствия, на които ставаме свидетели, напомнят по злощастен начин, че светът трябва да се адаптира към променящия се климат, заявява президентът Румен Радев в интервю за икономическото списание Caspian Energy, цитиран от неговия прессекретариат.

В контекста на домакинството на Азербайджан на 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата държавният глава изтъква необходимостта от сътрудничество за своевременен отговор на променящия се климат и укрепване на устойчивостта на държавите. “Ще бъдем по-ефективни, ако полагаме съвместни усилия и споделяме технологии, ресурси и подходи за справяне с климатичните предизвикателства”, казва той.

България за втори път има собствен павилион на конференцията за климата на ООН

Според Румен Радев преходът към климатично неутрална и кръгова икономика трябва да бъде социално справедлив: “Нашата основна цел е да гарантираме устойчивостта на тази трансформация, без да се нарушават стандартът на живот на хората и конкурентоспособността на икономиката”.

В отговор на въпрос за развитието на отношенията между България и Азербайджан Румен Радев заявява готовността на страната ни да бъде надградено икономическото партньорство включително в контекста на стратегическото енергийно сътрудничество с Европейския съюз, което дава възможности за надеждни газови доставки за Централна и Източна Европа през Южния газов коридор.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Правителството одобри проекта на Бюджет-2026

Правителството одобри проекта на Закон за държавния бюджет на България за 2026 година, както и Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2026-2028 г. Във връзка с въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. сметките са изготвени в..

публикувано на 13.11.25 в 16:20

Радев и Сиярто: Възстановяването на мира в Европа е възможно чрез дипломация

Перспективите на Европа за справяне с предизвикателствата, пред които е изправена, обсъди днес в президентската институция държавният глава Румен Радев с министъра на външните работи на Унгария Петер Сиярто. Унгарският външен министър е на..

публикувано на 13.11.25 в 16:13

Парламентът преодоля ветото на президента върху промените, засягащи "Лукойл"

Народното събрание отхвърли ветото на президента Румен Радев върху промените, разширяващи правомощията на особения търговски управител на "Лукойл", предаде репортерът на БНР Мария Филева. За повторното приемане на измененията в Закона за..

публикувано на 13.11.25 в 13:35