В Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ в София тази вечер от 18:00 ч. ще бъде представена книгата „Десет велики българолюбци“ на журналистката Милена Димитрова.
Разказът за десетте личности от различни националности и епохи съживява спомена за тяхната безкористна обич към България и българите, която бележи съдбовно техния живот, променя и историята на нашия народ.
Сред тях е роденият във Верона Александър I Батенберг (1857-1893) – първият монарх на третата българска държава, сред заслугите на когото е Съединението на Княжество България и Източна Румелия - най-голямата стъпка към националното обединение след Освобождението от османско владичество; руският генерал Иван Инзов (1768 -1845), който през 1818 г. оглавява Попечителния комитет за чуждестранните колонисти в Южна Русия и играе важна роля в организирането на българските колонии в Бесарабия, основава през 1821 г. днешната неформална столица на българите в Украйна - град Болград; английската аристократка Емили Ан Странгфорд (1826–1887), която пристига на българска земя след жестокото потушаване на Априлското въстание от 1876 г. и открива в най-засегнатите райони шест болници със събраните от нея близо 30 хиляди британски лири.
"Различни са мотивите на всеки от почитателите на страната ни – разказва Милена Димитрова пред БНР-Радио София. – Едни харесват природата ни, като Феликс Каниц, други се влюбват в археологията и богатата история на страната ни, или се влюбват в богатия ни фолклор и прекрасните народни песни, като Мартин Кейник, който е откривателят на Валя Балканска. Той е бил 20-годишен танцьор, който е обикалял Турция, когато разбира за страната ни и идва тук, за да изучава нашите танци, но е завладян от цялата етнография на България."
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Агенцията по миграция на Узбекистан подписаха споразумение за сътрудничество в областта на трудовата миграция. Документът поставя основите на дългосрочно партньорство между двете страни, за да улесни и..
„Неопитомените“ се наричат четиримата гребци от лодката „Роза“, които се отправиха от западния бряг на Австралия през Индийския океан към Кения в Африка. На борда са Евгений Судир от Украйна, Луи Йонг от Китай, Ралф Тюин от Нидерландия, собственик и..
Всяка година на 18 май отбелязваме Международния ден на музеите. Началото е поставено през 1977 г. от ICOM (International Council of Museums) – Международен съвет на музеите. Идея първо била да се покаже, че "музеите са важно средство за културен..
Вече две десетилетия българските медии в чужбина се събират на годишна среща, организирана от Българската телеграфна агенция. Събитието е известно като..
В брой 52 на "Часът на Радио България" отправяме взор към празнуването на 24 май от българите по света и в него можете да чуете :..
В "България днес" на 23 май слушайте: 02:20 - Новини 09:32 - Прогноза за времето 15:37 - Започва 20-ата Световна среща на българските медии –..