Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата „Десет велики българолюбци“ разказва за чужденци със следа в българската история

Снимка: „Книгомания“

В Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ в София тази вечер от 18:00 ч. ще бъде представена книгата „Десет велики българолюбци“ на журналистката Милена Димитрова.

Разказът за десетте личности от различни националности и епохи съживява спомена за тяхната безкористна обич към България и българите, която бележи съдбовно техния живот, променя и историята на нашия народ.

Сред тях е роденият във Верона Александър I Батенберг (1857-1893) – първият монарх на третата българска държава, сред заслугите на когото е Съединението на Княжество България и Източна Румелия - най-голямата стъпка към националното обединение след Освобождението от османско владичество; руският генерал Иван Инзов (1768 -1845), който през 1818 г. оглавява Попечителния комитет за чуждестранните колонисти в Южна Русия и играе важна роля в организирането на българските колонии в Бесарабия, основава през 1821 г. днешната неформална столица на българите в Украйна - град Болград; английската аристократка Емили Ан Странгфорд (1826–1887), която пристига на българска земя след жестокото потушаване на Априлското въстание от 1876 г. и открива в най-засегнатите райони шест болници със събраните от нея близо 30 хиляди британски лири.


"Различни са мотивите на всеки от почитателите на страната ни – разказва Милена Димитрова пред БНР-Радио София. – Едни харесват природата ни, като Феликс Каниц, други се влюбват в археологията и богатата история на страната ни, или се влюбват в богатия ни фолклор и прекрасните народни песни, като Мартин Кейник, който е откривателят на Валя Балканска. Той е бил 20-годишен танцьор, който е обикалял Турция, когато разбира за страната ни и идва тук, за да изучава нашите танци, но е завладян от цялата етнография на България."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

АИКБ и Агенцията по миграция на Узбекистан подписаха споразумение за трудова миграция

Българските предприемачи ще наемат работници от Узбекистан

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Агенцията по миграция на Узбекистан подписаха споразумение за сътрудничество в областта на трудовата миграция. Документът поставя основите на дългосрочно партньорство между двете страни, за да улесни и..

публикувано на 18.05.25 в 14:41
Стефан Иванов

Стефан Иванов участва в гребна експедиция от Австралия до Африка

„Неопитомените“ се наричат четиримата гребци от лодката „Роза“, които се отправиха от западния бряг на Австралия през Индийския океан към Кения в Африка. На борда са Евгений Судир от Украйна, Луи Йонг от Китай, Ралф Тюин от Нидерландия, собственик и..

публикувано на 18.05.25 в 11:18
Национален етнографски музей

18 май - Международен ден на музеите

Всяка година на 18 май отбелязваме Международния ден на музеите. Началото е поставено през 1977 г. от ICOM (International Council of Museums) – Международен съвет на музеите. Идея първо била да се покаже, че "музеите са важно средство за културен..

публикувано на 18.05.25 в 09:35