Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България иска защитни мерки срещу вноса на украински мед

Георги Тахов
Снимка: mzh.government.bg

По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход.

Румъния е подкрепила призива на страната ни за регулация на украинския мед, който влиза на европейския пазар на много ниски цени, в значителните количества. Това оказва сериозен натиск върху цените на българския мед и затруднява реализацията на местната продукция.

Според статистиката, количеството на внесения от Украйна мед в страната ни от януари до октомври 2024 г е с над 30% повече спрямо същия период на миналата година. Сходна е ситуацията на пазара на яйца у нас, заради рязко увеличения внос на украински яйца.

В рамките на посещението си в Брюксел, по покана на министъра на земеделието на Унгария, министър Георги Тахов е участвал в среща с министрите на земеделието на държави членки, разположени в близост до Украйна, и с министъра на аграрната политика и храните на Украйна Виталий Ковал. На срещата, министрите са дискутирали предстоящото предложение на Комисията за изменение на Споразумението за асоцииране на Украйна в ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

BG-ALERT е активирана за очаквани поройни валежи по Южното Черноморие

Въведени са извънредни мерки за сигурност във ваканционното селище "Елените" заради очакваните валежи в понеделник, 6 октомври. Докато продължава разчистването на последствията от наводнението на 2 октомври, когато загинаха 4-ма души, Регионалната..

публикувано на 06.10.25 в 09:00

Пловдив е домакин на форум за винен туризъм организиран от UN Tourism

На 6 и 7 октомври в Пловдив се провежда 9-ата Глобалната конференция за винен туризъм. Организатори са Министерството на туризма в партньорство със Световната организация по туризъм към ООН (UN Tourism).  В дискусиите основни теми са..

публикувано на 06.10.25 в 08:47
Христо Грозев

Христо Грозев е "Европейски журналист на годината" за разкрития срещу Русия

Българският разследващ журналист Христо Грозев беше удостоен с престижната награда  "Журналист на годината"  на европейския медиен фестивал  PRIX EUROPA , който се подкрепя от съюз от 24 европейски обществени медии. Грозев, който е директор на..

публикувано на 04.10.25 в 09:05