Финансовият ефект от присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство по суша ще възлиза на 1,63 млрд. лв. годишно, показва проучване на Института за икономически изследвания към Българската академия на науките.
Най-голяма ще бъде ползата за тежкотоварния автомобилен транспорт и за производителите и износителите на стоки, която се изчислява на 1,39 млрд. лв. Предимство ще бъде също елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби при преминаване на сухопътната граница с Румъния и Гърция в размер на 242 437 дни.
Друг плюс е свързан с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша. “При отварянето на Шенгенското пространство по суша ще намалеят чувствително и въглеродните емисии”, се казва в изследването.
Преки ползи от присъединяването на България към Шенген ще има и за фиска – около 138 млн. лв.Изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ “Козлодуй” е ключова стъпка в посока гарантиране на енергийната сигурност на България. Тази позиция изрази премиерът Росен Желязков на среща с делегация от “Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън”, ръководена от..
Бизнес закуска с участието на президента Румен Радев, организирана от Японско-българската бизнес асоциация, ще се проведе днес в столичен хотел. По време на срещата ще бъдат представени дейността на асоциацията, развитието на българо-японските..
След 22 часово заседание парламентът прие държавния бюджет за 2025 г. Заложените приходи са за 90 млрд. лв. Разходите са 96 млрд. лв. Дефицитът е 3% от БВП и не се предвижда повишаване на данъци. Предвижда се държавният дълг да достигне..
"Цвете в епруветка" е иновативен проект, който създава нов продукт с помощта на растителни биотехнологии. Той обаче прави и нещо повече – разказва..