Финансовият ефект от присъединяването на страната ни към Шенгенското пространство по суша ще възлиза на 1,63 млрд. лв. годишно, показва проучване на Института за икономически изследвания към Българската академия на науките.
Най-голяма ще бъде ползата за тежкотоварния автомобилен транспорт и за производителите и износителите на стоки, която се изчислява на 1,39 млрд. лв. Предимство ще бъде също елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби при преминаване на сухопътната граница с Румъния и Гърция в размер на 242 437 дни.
Друг плюс е свързан с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша. “При отварянето на Шенгенското пространство по суша ще намалеят чувствително и въглеродните емисии”, се казва в изследването.
Преки ползи от присъединяването на България към Шенген ще има и за фиска – около 138 млн. лв.През идните 12 месеца българският бизнес се нуждае от почти 262 000 работници и специалисти, сочи проучването на Агенцията по заетостта. Това е близо 9.3% от заетите в момента. Спрямо резултатите от 2023 г. има леко снижение на заявените..
Американската платформа за борсова търговия "Робинхуд", основана от българина Владимир Тенев и съдружника му Байджу Бат от Индия, стартира маржин търговия във Великобритания, съобщават от компанията, цитирана от Си Ен Би Си (CNBC) и БТА...
Международната рейтингова агенция “Фич Рейтингс” потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута BBB с положителна перспектива, съобщиха от финансовото министерство. Положителната перспектива отразява изгледите на..
Проектът на бюджет за 2025 година ще бъде внесен от служебното правителство в Народното събрание в края на следващата седмица, обяви министърът на..