Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските студенти отбелязват своя празник

Снимка: iStock

8 декември е денят, в който по традиция студентите в България отбелязват своя празник. Много от младите хора предпочитат да го отпразнуват в зимните ни курорти Банско, Пампорово или Боровец. Следва да отбележим, че празникът се ползва с голяма популярност в България и често събира не само настоящи, но и бивши студенти.

За първи път денят е честван през 1903 г. като празник на единствения тогава в Княжество България университет – Висшето училище, след решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г.

От полицията обявиха, че засилват мерките за сигурност около празника с повече проверки по пътищата за шофьори без книжки, дрогирани или употребили алкохол.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В края на седмицата – превалявания

В събота , 18 октомври,   минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 9. През деня ще бъде предимно облачно и на много места ще има валежи от дъжд. Временни разкъсвания на облачността ще има над южните райони от страната. През нощта срещу..

публикувано на 17.10.25 в 19:41

Пристигна четвъртият хеликоптер за спешна медицинска помощ по въздуха

Четвъртият хеликоптер, предназначен за спешна медицинска помощ по въздуха, вече е на българска земя. "Новата въздушна линейка ще бъде базирана в хангара на Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, откъдето ще обслужва..

публикувано на 17.10.25 в 16:47
Снимка: Съвет на ректорите на висшите училища в Република България

Съветът на ректорите предлага да се създадат Дунавски университетски алианси

Създаване на Дунавски университетски алианси предложи председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова на форума "Дни на България в Кечкемет, Унгария“. Идеята е те да включват два и повече университета в държавите, през които тече..

публикувано на 17.10.25 в 13:58