Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските общности зад граница посрещат народния певец Илия Луков с бели гълъби в небето

Певецът събира живота си в книга с името "България е моята песен"

4
Илия Луков
Снимка: БТА

Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот. И за да не изпадне от нея някой скъпоценен елемент, съмишленици и приятели събират в книга най-ярките следи, оставени в петдесетгодишния му път на тази земя.

"В "България е моята песен" Илия Луков ни се разкрива като голям родолюбец, направил много за българщината". Така Галин Георгиев, етнограф и един от съставителите на книгата, характеризира народния певец, изпял най-обичаните мелодии от македонския край. И макар първосигнално да свързваме името му  именно с песните, зад кулисите остават много от неговите дела.


"Българщината често трябва да я разбираме в контекста на всички онези наши общности и групи, живеещи зад граница – казва Галин Георгиев. – Илия е човекът, който чрез песните си и делата си прави много за тези българи от новите и старите ни диаспори. Той е и инициатор за изграждането на редица църкви и поставянето на камбани, като тази в българския храм "Св. св. Константин и Елена" в Одрин."

Но в основата на всичко това стои една човешка нужда, стаена в човешкото сърце – да подадеш ръка на ближния. "Когато на мен ми се помогна, получих огромната потребност да го правя и аз", разкрива Илия Луков и разказва следната история:

"Когато бях войник, получих възпаление. Началникът на тила полк. Трайчо Сенгелиев ме заведе при баба Ванга, а тя ме изпрати при д-р Евтимов – лекарят, израждал бебета в цялата Петричка община. Тогава в мен се роди желанието чрез песните и всички онези средства, които са около мен, да нося спокойствие на хората, както навремето мен успокои този прекрасен български лекар, светла му памет."


Илия Луков отваря сърцето си за таврийските и бесарабските българи в Молдова и Украйна, за сънародниците ни в Албания и Западните покрайнини. През далечната 1997 г. присъства на едно събиране на дружество "Родолюбец", виждайки как "хора с побелели коси милеят за тези сънародници, побегнали от турски ятаган, но запазили и корена, и езика, и традициите". Припомня и че те дълго време не са учили български език, а само вкъщи "си хортували".

Концерт на Илия Луков и ансамбъл „Родолюбие“ в Тараклия

"Така казваха: "Като свърши концерта, елате у дома да ви нагостим и да си похортуваме" – спомня си Илия Луков. За какво са си хортували ли?: – За родолюбието, как пазят завещаното от техните предци по чист начин. Затова и като се събираме, им казвам: "Хубаво е да вземем пример от нашите бесарабски българи, преминали през толкова тежки моменти на болка, страдание, гонения." Много ги обичам и неслучайно си взех съпруга оттам. Правил съм концерти в много големи села, на тях се стичат по 2-3 хил. души. След това гостуваш на семейства, които те посрещат по много специален начин. В някои села водата е сярна и не става за пиене, но хората са чисти, спретнати и преспиваш в колосани чаршафи."

Един от скъпите спомени идва от украинското село Задунаевка, където поетът революционер Христо Ботев някога учителствал.

"Концертът съвпадна с Деня на Ботев – продължава певецът. – Не можете да си представите какво тържествено уважение и преклонение беше засвидетелствано на този голям българин – отношението към възрастните, към родителите, към онези, които пазят и предават по най-чист начин приетото от техните "предки", както обичат да казват."

Галин Георгиев и Владимир Калоянов

"Когато Илия Луков дойде при нас в Таврия, ние се почувствахме като част от българите по света", заявява в "България е моята песен" Лариса Савченко от Бердянск. Думите й потвърждава друг таврийски българин – Владимир Калоянов, историк, поет и също съставител на книгата за народния певец. Двамата се срещат за първи път в началото на 90-те години на миналия век, когато Илия Луков гостува благотворително на различни тържества и студентски празници. В Таврия се ражда и желанието на изпълнителя за книга, която да обедини половинвековното му пребиваване на този свят с неговата 30-годишна творческа и обществена дейност.

Най-съкровените си спомени Владимир Калоянов пази от пътуванията на Илия Луков из селата, населени с българи, но и в Болград, Одеса, Киев и още други градове.


"Хората го посрещат с хляб и сол, с бели гълъби, които пускат в небето още в края на селото като символ на чистота и красота – разказва роденият в село Вайсал Владимир Калоянов. – Българският дух е силен в това, че българинът обича народната песен. И тъй като дълги години ни беше забранявано да изучаваме български език, за нас тя се превърна в невероятна живителна сила, която ни спасява. Ние, българите в Украйна и Молдова, сме възпитавани в този дух – чрез песента научаваме не само езика, но и разбираме много събития, защото народът е възпявал всичко случило се чрез песента. В този смисъл Илия Луков има невероятни текстове и хората го обичат, защото пее песни, които те ценят."

Ученият от Института по етнология и фолклористика на БАН и съпредседател на Дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец" Галин Георгиев споделя вълнуващи впечатления от миналогодишния събор "С България в сърцето" в Каварна.


"На този събор се събират много младежи от Украйна, от Молдова, през годините и от Сърбия и за тях срещата с прародината, с морето, с Каварна е изключително вълнуващо преживяване. За мен като етнограф особено емоционално беше едно изпълнение от българското село Виноградное в Бесарабия, което представи сватбения обичай "Меденик". Този събор трябва да се разширява, а не да изпитва трудности при провеждането си – дано догодина и Община Каварна, и други български градове се включат, защото децата от Украйна и Молдова го заслужават. А Илия Луков е правил именно това дълги години за тях – да ги среща с прародината."

Мисия, чието начало поставя и в Албания през 2006 г. с помощта на една монтирана камбана върху подпалваната някога църква "Свети Никола" в село Гиновец.


"Там храмовете се градят от наши българи мохамедани и българи християни – разказва Илия Луков. – И като застанеш срещу църквата, на плочата отгоре пише: "Слава на Господа Иисуса Христа", а по-надолу – "Машаллах"." По-късно се появи и идеята да започнем един проект за талантливите деца на България и на Албания, който през т.г. продължихме в Косово в прекрасния старинен град Призрен, където е живял Крали Марко. С посланието "Талантите на България, Косово и техните приятели" събрахме дечица от пет държави. Виждайки ги как играят заедно, временно изпълняващият длъжността посланик на Черна гора каза: "Вижте колко малко ни трябва да бъдем заедно и да се прегърнем като братя."

Скоро Илия Луков отново ще се срещне с българските общности "в Албания и не само", но засега оставя плановете си в тайна. "Не можеш да направиш нищо сам, всичко се прави със съзнателни хора, които знаят за какво са тук на свещената земя България", добавя певецът. А какво най-много е стоплило сърцето му, прочитайки свидетелствата на хората, които са до него? "Любовта", гласи краткият му отговор.

Снимки: БТА,  Диана Цанкова, личен архив Илия Луков 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

От българите по света очакват творби за конкурса "Олтарите на българския дух"

Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..

публикувано на 02.01.25 в 15:54

В Цариброд обсъждаха промени, които се очакват в Сърбия

Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..

публикувано на 02.01.25 в 15:32
Снимка: личен архив на Александър Полибза

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..

публикувано на 01.01.25 в 08:05