Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди деца бежанци от военни конфликти са потърсили убежище в България

Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България. Данните са от доклад на УНИЦЕФ, според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата история на организацията. 

От началото на войната в Украйна до 18 декември т.г. 201 389 души са получили временна закрила в България, от които близо 60 хиляди са деца. В настоящия момент в България има малко над 70 хил. бежанци от Украйна и 40% от тях са деца. 

УНИЦЕФ посочва, че 2024 г. се е превърнала в най-смъртоносната година в историята на хуманитарните организации, като в световен мащаб са загинали 281 хуманитарни работници, което надминава предишни рекорди.

Организацията призовава всички страни в конфликти и тези, които имат влияние върху тях, да предприемат решителни действия, за да сложат край на страданието на децата, да гарантират спазването на правата им и да спазват задълженията си съгласно международното хуманитарно право.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Луковмарш 2022

Протест срещу еврото и националистически марш в София

Три протеста ще се проведат в столицата днес. От 17 ч. тази вечер от 17.00 ч. от църквата "Света Неделя" ще се проведе Луковмарш в памет на смятания за герой от Първата световна война ген. Христо Луков , който по-късно като министър на отбраната..

публикувано на 22.02.25 в 09:26

Животът на траките и откритията на родните учени – на фокус в "Долината на тракийските царе"

"Траки, вино и култура" – е темата на семинар в археологическия комплекс "Долината на тракийските царе" близо до Казанлък, който събира на 22 февруари учени и изследовател от цяла България. Това е девето издание на научния форум, а..

публикувано на 22.02.25 в 08:25

България днес - 21 февруари 2025 г.

В предаването на 21 февруари говорим за Международния ден на майчиния език. Поглеждаме към темата за опазването  на езиковото и културното многообразие от два различни ъгъла – имигрантите в България и българите в чужбина.  Мечтата на три поколения..

публикувано на 21.02.25 в 19:00