Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

147 години от освобождението на София

Снимка: БТА

На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките на Руско-турската война (1877-1878 г.) започват на 25 декември 1877 г. На 3 януари 1878 г. комендантът на града Осман Нури паша започва да се изтегля от София. Плановете му да подпали града са осуетени с помощта на чуждестранните дипломати, които остават в града - френския консул Леандър Леге и италианския - Виторио Позитано. Руските войски под командването на ген. Йосиф Гурко влизат в града на 4 януари 1878 г. Руските войски са посрещнати от софийското гражданство на площад "Кору чешме" (днешния площад "Св. Неделя"), припомнят от Регионалния исторически музей - София.

По повод годишнината днес от 12.00 ч в Северен парк (вход откъм ж.к. "Свобода", ул. "Народни будители") в София ще се проведе историческата възстановка "Освобождението на София", съобщават от Столична община.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

През страната от северозапад ще премине студен за лятото фронт

Във вторник  минималните температури ще са от 17 до 24°, в София – 18°. От северозапад в страната ще навлиза относително студен въздух. Отначало развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност ще има над западните и централните райони, а през..

публикувано на 28.07.25 в 18:30

Moody’s: Приемането на еврото е положително, но борбата с корупцията е предизвикателство

"Членството в ЕС и предстоящото приемане на еврото подкрепят институции в България и устойчивостта на управлението, но корупцията остава значително предизвикателство." Това пише в най-новия периодичен преглед за България на международната..

публикувано на 28.07.25 в 09:48
Село Козарево, област Ямбол

България гори! Помощ има, но равносметката е тежка…

Тъжно е това наше българско лято... Жега с температури от над 40 градуса в продължение на дни. А горещините, заедно с безхаберието и човешкото нехайство разпалиха стотици пожари из цялата ни страна.  Втора седмица пожарникари, доброволци и военни..

публикувано на 28.07.25 в 00:27