Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичната екоинспекция изпрати сигнал в полицията за мъртвите птици край Копривщица

Снимка: БГНЕС

Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална полиция" за намерените над хиляда мъртви птици край Копривщица. Институцията, на чиято територия е случаят със загиналите планински чинки, предлага да бъде извършена проверка заради наличието на данни за престъпление от общ характер.

"Аутопсията и анализът дават основание да се смята, че причината е стрес вследствие на пиротехнически изделия в новогодишната нощ", заявиха по-рано от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Според специалистите няма как птиците край града да са били отровени или да са се заразили с птичи грип.

"Пойните птици са дневно активни и при значими звукови и светлинни въздействия през нощта могат да се дезориентират, да се сблъскат с препятствия, да бъдат изплашени във въздуха поради фойерверки или други силни и резки шумове. Без такова безпокойство птиците вероятно щяха да останат в нощувките си", казаха от екоминистерството.

От ведомството добавят, че фойерверки не трябва да се използват в орнитологично важни места, национални паркове и други защитени територии, както и в зони на птичи колонии и нощувки на птици.

Планинската чинка (Fringilla montifringilla) е защитен вид. През м.г. са установени 1534 екземпляра от вида, според данни на Българското дружество за защита на птиците.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В края на седмицата ни очаква променливо време, възможни са слаби валежи

В събота  минималните температури ще са от 11° до 20°, в София – 11°. Сутринта в низините и поречията ще има намалена видимост и ниска облачност. През деня ще има разкъсана облачност, но над по-голямата част от страната през повечето дневни часове ще..

публикувано на 12.09.25 в 19:05

България днес - 12 септември 2025 г.

В "България днес" на 12 септември слушайте: 05:31 – Актуално от България и за общностите с българи по света 13:47 – „По съседски“ – новини от Балканите 23:46 – София през погледа на Иван Шишиев 33:13  – Православен църковен..

публикувано на 12.09.25 в 19:00

Съдът остави в ареста варненския кмет

Софийският градски съд не уважи искането на варненския кмет Благомир Коцев за изменение на мярката му за неотклонение "задържане под стража" и го остави в ареста, съобщи БТА. Определението не е окончателно и подлежи на обжалване. Благомир Коцев е..

публикувано на 12.09.25 в 18:00