Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции
Снимка: lofar.bg

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с големината на футболно игрище се намира до обсерваторията Рожен. Отговарящият за проекта астроном доц. д-р Камен Козарев от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория на БАН се притеснява, че ако необходимите средства не бъдат включени в държавния бюджет за 2025 г., строителството ще бъде забавено. 
Свръх-модерният LOFAR телескоп е уникален със способността си, както да наблюдава голяма част от небето, така и да се използва за изследване на много различни феномени, за разлика от традиционните оптични телескопи. Понастоящем в Холандия има общо 40 LOFAR станции, а в Европа още 13 станции. Голямото отстояние на станцията в България ще позволи на телескопa да увеличи значително ъгловата си резолюция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Времето остава облачно, следобед в петък ще завали в Западна България

В петък , 17 октомври,   минималните температури ще са от 6 до 11°, в София – 7°. В сутрешните часове на места в Дунавската равнина и западната част от Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска облачност. През деня над по-голямата част от..

публикувано на 16.10.25 в 18:15

България участва в Международния панаир на книгата във Франкфурт

Министърът на културата Мариан Бачев откри българския щанд в 77-ия Международен панаир на книгата във Франкфурт.  “От средновековните ръкописи, положили основите на нашата писмена култура, до съвременните гласове, които днес разговарят с глобалния..

публикувано на 16.10.25 в 13:45

Президентът отличи с орден най-известния българист в Китай проф. Ма Сипу

От името на държавния глава Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова връчи ордена “Св. св. Кирил и Методий“- Първа степен на професор Ма Сипу, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Отличието е връчено на официална церемония в..

публикувано на 16.10.25 в 13:13