Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление, за да почете Кръстителя, извършил Божественото кръщение на Божия Син. Св. Йоан възвестявал Божията воля и призовавал хората към покаяние, защото Бог го дарил със способността да вижда човешките грехове. Кръстел покаялите се във водите на река Йордан, където те се освобождавали от греховете, за да се родят отново за праведен живот.
В България обредното къпане в реки и на чешми, напомнящо кръщението в река Йордан и до ден днешен се практикува на различни места.
В осветените на Йордановден водоеми, независимо от метеорологичните условия, смелчаци нагазват в ледените води. На други места се обливат обилно с ледена вода, отново за пречистване и укрепване на духа и тялото.
Трапезата е богата и включва всички български зимни ястия от фасула, ошава и баницата до печена луканка и свински ребра със зеле.
Имен ден празнуват всички, които носят името Йоан, Иван и техни производни, а именниците са близо 350 000. Затова и празникът е на особена почит, почти като национален, защото няма семейство, което да не го отбелязва подобаващо.
Снимки: БТА, БГНЕС
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..