Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са изобретенията със знак "Направено в Унгария"?

Отговорите дава интерактивна изложба за средношколци

7
Снимка: Facebook /UKI.BG

Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст 10-16 години, и се провежда в ТехноМеджикЛенд София. 


Първите дни са посветени на унгарските научни постижения като динамото и сифона за газирана вода, на лампата с нажежаема волфрамова нишка, както и бетона Litracon, създаден така, че  да пропуска светлината.  Представени са и още много технологични иновации, създадени в Дунавската държава. Подробности за темите в  интерактивната изложба може да откриете на сайта на домакина на събитието, а партньори в изложбата са институтът "Лист" в столицата ни и Центърът за научни приключения "Агора“ от унгарския град Дебрецен.


Организаторите напомнят, че работилницата в неделя 12 януари, е подходяща за деца над 10 години и е с предварителна регистрация. Темата е много любопитна, посветена е на витамин C. По време на работилницата химиците от TechnoMagicLand ще покажат как се прави колоидно злато и сребро с помощта на витамин C, ще разкажат защо не е добре да добавяме лимон към горещия чай, и ще помогнат на учениците да изследват съдържанието на Витамин C в различни плодове и зеленчуци.

Снимки: facebook.com/UKI.BG


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Най-рано религия ще се изучава в училищата през 2026/2027 г.

Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на образованието в Националния дворец на културата. Религиите ще се изучават в културологичен и исторически..

публикувано на 25.04.25 в 12:34

До 11 юни може да се кандидатства по програмата за трансгранично сътрудничество България – Сърбия

Условията за финансиране на проекти по първия приоритет на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия бяха представени на информационен ден в Кюстендил. Представителите на малки и средни предприятия от областите Видин, Монтана,..

публикувано на 25.04.25 в 12:32
Росен Желязков

Премиерът не иска обвързване на казуса Рудозем – Ксанти с цялостните гръцко-български отношения

"Ще настояваме пътят Рудозем - Ксанти да се отвори за експлоатация най-късно следващата година", заяви в Чепеларе премиерът Росен Желязков. Той уточни, че от българска страна са готови и пунктът, и пътят, като се очаква от гръцка страна да се даде зелена..

публикувано на 25.04.25 в 10:36