Преподобни Ксенофонт е знатен патриций от Константинопол и заедно със съпругата си Мария изпратил синовете си Йоан и Аркадий да се учат в Бейрут, но по пътя корабокрушение разделило братята. Попадайки на брега и двамата приели монашество в различни манастири без да знаят един за друг, че са живи.
След дълги издирвания Бог утешил с чудно видение родителите, че синовете им не са загинали. Щастливата среща между двамата братя монаси и техните родители станала в Йерусалим, в храма Гроба Господен. Родителите не могли да познаят двамата си сина – толкова много били променени те от строгия молитвен и постнически живот в своите манастири. Неизказана била радостта, неспирни били общите сълзи от това богоустроено събиране на цялото благочестиво семейство на Ксенофонт.
След срещата Мария постъпила в женски манастир и достигнала върхове на монашеското съвършенство, като била удостоена с дара на чудотворството. Йоан и Аркадий отишли да се подвизават с духовния си старец в пустинята, където ги последвал и Ксенофонт, който се прославил с дар на пророчество. Цялото семейство било причислено от Църквата в лика на светците заради дивните подвизи на своя отшелнически живот.
Преподобният Амон бил роден в Египет. Още в най-ранна възраст бил лишен от родителите си, но бил възпитаван в страх Божий и от младите си години придобил любов към четенето на Божествените книги. Когато достигнал пълнолетие, по настояване на чичо си се оженил, но със съпругата му заживели в девство като брат и сестра. Трудели се, хранели се оскъдно и се молели.
По-късно св. Амон станал монах в Нитрийската пустиня. В Нитрийската планина преподобният Амон започнал да води отшелнически живот, трудейки се и подвизавайки се за Бога, на Когото служел денем и нощем с цялата топлота на духа си.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Днес, 27 март, честваме света мъченица Матрона Солунска . Като момиче-сираче, Матрона била слугиня в къщата на един евреин в Солун. Жената на тоя евреин постоянно хулела Матрона заради нейната вяра и я принуждавала да се отрече от..
В редица градове на страната беше отбелязан Денят на Тракия и 112-ата годишнина от Одринската епопея. По традиция в столичния храм "Свети Николай Софийски Нови" беше отслужена панихида в памет на загиналите, а пред Паметника на Одринската епопея..
На 26 март Православната църква чества празника Събор на св. арх. Гавриил, както и един от Софийските светци - мъченик Георги Софийски Стари. Събор на св. архангел Гавриил е празник в чест на този небесен вестител на Божиите тайни...
Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и..
Посланието е вярващите да се замислят дали и те не разпъват Христос чрез страстите и греховете си. Първо се пее тропарът “Егда славнии..
На 16 април тази година отбелязваме Велика сряда. В този ден Църквата възпоменава помазването на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница,..