Българчетата от неделното училище "Роъдина" в испанския град Малага се включват за първи път в инициативата на Великотърновския университет "Четем заедно на български език зад граница". Тя е част от проектите им за подпомагане на учебния процес в училищата ни зад граница.
"От страна на университета с много отговорност и ентусиазъм се включват студенти, които се подготвят за учителската професия. Това се случва по време на извънаудиторната им заетост, съобразено с учебните занятия в българските съботно-неделни училища – пояснява за Радио България проф. Мариана Мандева, координатор на университетските активности по програма "Еразъм+". – Студентите представят достъпна за учениците в конкретна възраст презентация за България. Заниманието е интерактивно, тъй като водят и разговор с учениците по тези теми. Работилниците продължават със забавни литературни игри, които будят жив интерес у децата, а пък учениците на свой ред споделят свои любими четива.
Синтезирано казано, силно звучи българският език зад граница, четенето се освобождава от самотата си, става четене заедно. Потребността от познания се допълва с потребности от принадлежност и любов, оценка и себеактуализация. Така че това е поредната предстояща инициатива с нов партньор за университета."
От проф. Мандева научихме, че следващото издание на работилницата ще бъде през февруари, след което инициативата ще продължи до края на академичната година. Ако тази кампания даде положителен резултат, ще има издание и в следващата учебна година.
Освен привличането на нови ентусиасти към работилниците по четене, стремеж на старопрестолното висше училище е да обогатява взаимодействието си с вече традиционни партньори, като неделните училища от Рим, Милано, Барселона, Валенсия и пр., чиито преподаватели се включват и в организираната от университета "Лятна Еразъм седмица", където получават методическа подкрепа.
Срещите с българчетата в чужбина са особено вдъхновяващи и за бъдещите педагогически специалисти. Възможността за онлайн срещи подпомага мотивацията на студентите да реализират учебните си стажове именно в училищата в чужбина. По този начин те съдействат на екипите от тези школа, които често изпитват трудност при намирането на учители.
"Тези работилници формират умения, за които не се дават дипломи в университета, но са много важни.Става въпрос за т.нар. меки умения на емпатия, любов към учениците, към езика и писмеността. Поражда се и една вътрешна мотивация за участието в програмата "Еразъм +" в нейната практическа част, тъй като приоритет на нашия университет, и на педагогическия факултет в частност, е студентите да отидат да стажуват и така да ги подготвим наистина качествено за учителската професия в този съвременен, различен и много разнообразен свят" – разказва проф. Мандева.
Повече за дългосрочните ползи от работилниците по четене, които организира Великотърновският университет с деца от българските училища зад граница от интервюто, което проф. Марияна Мандева даде за предаването "България днес" на Радио България – в звуковия файл:
Днешният урок в детската занималня “Бяла спретната къщурка” към Посолството на България в Любляна е посветен на българските традиции, свързани с месец януари. От занималнята припомнят, че след настъпването на Новата година започва..
Туристическата организация "Цариброд" уведомява съгражданите, посетителите и туристите на територията на община Цариброд, че е пуснала ново приложение - Go Dimitrovgrad. Това съобщи мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР, цитиран от БТА...
Тази вечер в австрийската столица предстои концерт под названието "Нашата Виена" – проект на българския цигулар Евгений Шевкенов. Събитието е посветено на 30-годишния му творчески юбилей във Виена. Организатор е Lila Schwan. Заедно с..