Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екипажът на кораба „Вежен“ не е задържан и няма повдигнати обвинения

Снимка: БГНЕС

При курс между Латвийския град Веспилс и остров Готланд в Швеция е задържан български кораб по подозрение в прекъсване на телекомуникационен кабел на дъното на Балтийско море. Към момента се води разследване в Швеция. Важното е, че членовете на екипажа, не са задържани. Няма арестувани и повдигнати обвинения. Това коментира външният министърът Георг Георгиев.
Той е разпоредил и на място вече има български консул. Очакваме позволение да може да се качи на кораба и да говори с моряците. Те са свободни да слизат и връщат на кораба, да комуникират със своите близки, и срещу тях не се предприемат никакви действия. Ако е нужна консулска защита, сме готови да окажем такава, допълни Георгиев. 
Като член на ЕС и НАТО България осъжда саботажи или диверсии във вреда на партньорска държава. Към момента данните са оскъдни, когато има новина, ще я кажем, призова още министърът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Тополовград поставят паметна плоча на Капитан Петко Войвода

По повод 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода на 7 февруари в Тополовград откриват паметна плоча с лика му, съобщи БТА. Тя е дарена на общината от Наско Гелимачев и е монтирана на постамент в централната градска част.

публикувано на 06.02.25 в 17:20
 Цариброд

"Шопската нация" като българска етнографска група и сръбска "диагноза"

В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..

публикувано на 06.02.25 в 14:45

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 37

В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад граница – разговор на Гергана Манчева с доц. д-р Анна Иванова, заместник-ректор на Великотърновския..

публикувано на 06.02.25 в 12:00