"Животът на музиканта е много хубав, ако успяваш да го живееш както искаш и с музиката, която искаш, а не с тази, която пазарът ти налага" – вярва барабанистът Иван Димов. Музикалната му кариера е свързана с две емблематични български групи, създадени през 90-те години на 20-ти век "Мастило" и Мери Бойс Бенд. От две десетилетия обаче работи в мениджмънта на голяма американска компания от хранително-вкусовата промишленост, което го отвежда в Швейцария. Така, вече 11 години живее близо до икономическата столица на страната Цюрих и превръща дома си в притегателно място за български музиканти и артисти.
Роден в Бургас, музикантът свири на любимия си инструмент – барабаните, още от 9-годишен. Талантът му предопределя след Музикалното училище в морския град да продължи обучението си и в Музикалната академия в София при проф. Татяна Кърпарова. След това заминава за съседна Турция, където в град Измир, също като учителката си, от 1997 до 1999 година Иван Димов преподава ударни инструменти. Веднага след завръщането в родината, започва активният му период като барабанист в родни поп-групи.
"В "Мастило" аз бях човекът, който заедно с Виктория Терзийска (вокал) тласкахме групата към поп-музиката, защото другите двама членове на бандата, смятаха, че тя трябва да звучи по-твърдо. Беше хубав период с тях, но в един момент решиха, че ще подписват договор с голяма родна продуцентска компания. Когато го прочетох разбрах, че аз не мога да го подпиша, защото той означаваше край на моята кариера в икономиката, с която се занимавах вече. С групата решихме да се разделим и те взеха нов барабанист."
Приключението му със следващата група – "Мери бойс бенд”, започва скоро след това – получава обаждане от Мария Мутафчиева (фронтдама на бенда), с която се познава от родния им Бургас. "Най-хубавото нещо в групата са безкрайно добрите отношения между хората и затова за мен е истинско удоволствие да свиря с тях" – признава Иван, връщайки лентата назад:
"Събрахме се, свирихме, харесахме се и решихме, че ще продължим заедно. Това се случи преди почти 20 години. Клипът към песента "Дългият път към дома" е първият, в който участвам. Всички партии на барабаните в този албум, са записани от мен. Дадоха ми да направя и аранжимента на една от песните, което я направи много различна от всички останали в него. Става дума за "Докога", която остана единствената, без официален клип” – припомня си Иван и добавя с усмивка: – Може би причината е в мен, тъй като съм изключителен фен на джаза, което ме провокира да я накарам да звучи по-фънки.”
"За съжаление джазът е много елитарна музика и дори на големи пазари като САЩ, хората трудно могат да се издържат само с нея. Затова, когато съм си мислел някакви записи, винаги съм искал да има и малко джаз, но да бъде по-близо до публиката, които ще го слушат. Когато излезеш на сцена и видиш хората пред теб, е невероятно удоволствие."
Снимки: личен архив, Facebook /Иван Димов, Лилия Йотова
В Тирана се проведе творческа работилница, част от проекта "Балкански слънца" - съвместна инициатива на Изпълнителната агенция за българите в чужбина и сдружение "Духовно огледало", която стартира през 2024 г. от Северна Македония. Целта е да бъдат..
Днес и утре (26 и 27 април) в Будапеща се провежда първият по рода си семинар на тема "Модели на създаване, управление и комуникация при различни сдружения на българите в чужбина". Негови организатори са Изпълнителната агенция за българите в чужбина и..
В София бе представена новата книга "Българските общности в Албания и Косово. Обществено-политически процеси и демографски последици (1913-2024)". Изследването на доц. Спас Ташев демограф в Българската академия на науките е издадено с подкрепата на..
Българското училище "Родна стряха" в Арадипу, Кипър, организира осмата поред онлайн информационна кампания на висшите училища в България. Инициативата..
Над 800 българи от цяла Германия се събраха в сградата на MTC World of Fashion в Мюнхен "Кариера и живот - Защо в България?" на 27 април т.г., за..
Презентация и изложба, посветени на съдбата на българката в процеса на прехода от традиционното общество към днешния свят, ще се състои на 28 април т.г...