Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската църковна общност в Берлин: Подкастът "Мост на вярата" ще укрепи връзките помежду ни

Сънародниците ни пожелаха на добър час на новата поредица на Радио България

13
Катедралният храм „Св. Цар Борис Покръстител“ в Берлин
Снимка: БПЦО - Берлин

В Берлин, където е седалището на Западно- и Средноевропейската епархия, е една от най-големите български общности на Стария континент. Свързва ги катедралният храм "Цар Борис Покръстител“, където сънародниците ни се събират всяка неделя и на големите църковни празници. Там е тяхната духовна връзка с Родината, на богослуженията с българските свещенослужители. Някои от тях изминават километри, за да се черкуват. Други избират населено място, където да живеят само, за да бъдат близо до църквата. 


След литургията те се събират в енорийския център в криптата на катедралата, за да разменят мисли, да разговарят със свещениците по въпросите, които ги вълнуват. Екип на Радио България присъства на една такава среща, като част от подготовката на новия ни подкаст "Мост на вярата", посветен на Българските православни църковни общини зад граница – първото му издание стигна до аудиторията в края на януари.


Някои от сънародниците, които срещнахме, живеят в Берлин от десетилетия, други са се установили в населени места, далеч от енорийския център и идват специално за ахиерейските литургии с митрополит Антоний, подобно на свещениците от различните общини и църковния хор от Виена. В българския храм те са част от голямото църковно семейство на Западно- и Средноевропейската епархия, която прие поредицата ни с радост и надеждата, че ще помогне на търсещите духовна грижа по-лесно да се приобщят към тях:  


"Може да стигне до повече хора, които не знаят, че все още има български църкви в Германия и в Западна Европа – отбелязва отец Димитър от Лайпциг. – Да помогне за духовното развитие, както и в социалната сфера“. "Много се радвам, защото повече хора ще научат за Църквата и църковния живот на хората в чужбина", допълва Даниел, който живее в Германия от 1998 г.

Отец Димитър
Защото църковните ни общини зад граница изпълняват и много социални функции. Помагат на изпаднали в беда наши съграждани.

"Естествено много помага човек да има връзка с родината, да има места, на които да може да види хора, с които да отбелязва важни празници – казва Илияна Стоянова, професионален музикант и диригент на църковния хор във Виена.

"Много е важно това начинание – допълва Стефка Цолова от Берлин. – Ще спомогне да се обединим и да създадем мрежа от контакти. През последните години ние се радваме на все по-топли и все по-близки връзки и с другите общини, не само на територията на Германия, но и в различни европейски държави. Това създава усещане за принадлежност не само като етническа общност, а в Църквата. Помагаме си взаимно, съдействаме си.“


Сънародниците ни от епархията са единодушни, че подкастът "Мост на вярата" ще допринесе и за приемането на православната вяра като част от битието им:

"Мисля, че някои хора се чувстват доста несигурни и заради това спират да идват на църква – казва Илияна Стоянова и допълва: – Може би те имат нужда от повече насока, повече информация, дори да е малко по-неангажираща“.


"Ще отвори прозорец към онова, което ние наричаме Православие и което се опитваме да бъдем – допълва Милко. – Важно е, че ще насочва мисълта на живеещите, независимо дали са в България или извън нея, към един пласт на човешкото битие, което е по-важно от ежедневието. Повечето хора са организирани и съсредоточени само върху едни интереси, които в рамките на един човешки живот са нетрайни, в сравнение с вечността. В крайна сметка, къде ще прекарате вечността е по-важно, отколкото как си прекарвате на земята. А на земята животът е труден“, заключава Милко, а иподяконът Крум Карлуков изразява надежда "Мост на вярата" да популяризира дейността на епархията и да бъде полезен и за младите хора. "Пожелавам успех и съвместно сътрудничество. Много добре се получава“, добавя иподяконът.

В края на срещата ни българите от епархията на БПЦ в Западна и Средна Европа пожелаха "На добър час!" на поредицата ни, с надеждата за нови срещи. А дотогава очаквайте втория брой на подкаста "Мост на вярата" в края на февруари.

Вижте още:

Снимки: Дарина Григорова, Александра Карамихалева, Българска Православна Църковна Община в гр. Берлин


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма сигнали за пострадали българи при инцидента с автомобил в Мюнхен

Към настоящия момент в Генералното консулство на България в Мюнхен не са постъпвали сигнали за пострадали български граждани при инцидента. Това са съобщили от Министерството на външните работи на запитване от БТА във връзка с информацията в..

публикувано на 13.02.25 в 14:16

Галерия "България" в Рим посвещава вечер на лечителя Иван Раев

На 12 февруари, в уютното пространство на галерия "България" в сърцето на Рим, ще се съберат сънародници и италианци, за да си спомнят за един български лечител , който с упоритост и посвещение успява да промени живота на хиляди хора. Негово откритие за..

публикувано на 11.02.25 в 15:00
На снимката от ляво надясно: Мирослава Ценова и Ирена Динкова. Снимки, използвани за колаж: Мирослава Ценова

Проектът "Онлайн психолог" помага на сънародниците ни зад граница

Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които имат нужда от този вид услуга на родния си език. Сънародниците ни в България също могат да се..

публикувано на 10.02.25 в 18:17