Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 21 февруари 2025 г.

Миниатюра от Менологий от 16 в. върху пергамент от манастира Есфигмен в Св. Гора
Снимка: pravoslavieto.com

На 21 февруари почитаме паметта на преподобни Тимотей и на свети Евстатий, архиеп. Антиохийски.

Преподобни Тимотей Отшелник, италианец по произход, от младини се подвизавал в манастир, наречен "Символи", в Мала Азия, близо до планината Олимп. Там бил ученик във вярата на св. Теоктист и съученик на свети Платон, Изповедник. Чрез голямо въздържание и постоянна молитва той очистил всяка страст в себе си, като останал девствен по душа и тяло през целия си живот и станал обиталище на Светия Дух. Достигнал най-високите нива на духовно съвършенство, св. Тимотей получил от Бога дарбата да лекува болести и да изгонва нечисти духове.

Прекарал дълги години като отшелник, скитал из пустини, планини и гори, като ден и нощ възнасял молитви към Бога. Умира в дълбока старост през 795 г.

Свети Евстатий, архиепископ на Антиохия (323–331) е роден в Сиде в Памфилия през втората половина на III век. Той бил епископ на град Берия, ползвал се с любовта и уважението на народа и по молба на своето паство бил издигнат от отците на Първия вселенски събор (325 г.) за архиепископ на Антиохийския престол.

Бил дълбоко образован богослов, отличавал се и с обширни познания по светските науки. Ревностно се борил – със слово и писмено – за чистотата на православната вяра. През 325 г. свети равноапостолен император Константин Велики (306–337 г.) свикал Първия вселенски събор в Никея, а първият председател на този събор е свети Евстатий. Съборът осъжда учението на Арий и излага православното изповедание в Символа на вярата – това е кратко изложение на православната християнска вяра, съставено от отците на Първия и Втория вселенски събори, което изповядаме непроменено до днес.

В 326 г. той отишъл в Грузия, току-що просветена с християнската вяра, за да постави там пастири за новопокръстените. Бил обичан и уважаван от християните като човек, изпълнен с добродетели и дълбока християнска мъдрост.

Свети Евстатий умрял във Филипи в 360 година (според други версии - в 345 година). Оставил бележити съчинения. През 482 г. мощите му били пренесени от Филипи в Антиохия за голяма радост на антиохийците, които не преставали да почитат и обичат своя първосветител.

Свети Евстатий е почитан от великите светци от IV век: Василий Велики, Йоан Златоуст, Атанасий Александрийски, Епифаний Кипърски, Анастасий Синайски и др. Известният църковен историк епископ Теодорит Кирски нарича свети Евстатий "стълб на Църквата и благочестието", заедно със Свети Атанасий Александрийски и други епископи, главните поборници за чистотата на Православната вяра.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".


По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Месопустна задушница е

Задушница е важен ден за много християни. На този ден поменаваме починали роднини и близки. Първата от трите Задушници за годината, известна още като Голяма или Месопустна задушница, се пада на съботата (22 февруари), преди Месни Заговезни в..

публикувано на 22.02.25 в 04:35

Църковен календар - 20 февруари 2025 г.

На 20 февруари православната църква чества паметта на свети Лъв, епископ Катански, свети Агатон, папа Римски и свети свещеномъченик Садок, епископ Персийски и 128 мъченици с него, както и преподобни Плотин . Свети Лъв бил родом от..

публикувано на 20.02.25 в 06:00

Църковен календар - 19 февруари 2025 г.

На 19 февруари почитаме мъченическия подвиг на светите апостоли Архип и Филимон и мъченица равноапостолна Апфия, както и паметта на преподобни Доситей – живял в края на VI и началото на VII в. - ученик на авва Доротей. Възпоменаваме паметта и..

публикувано на 19.02.25 в 06:00