На 25 февруари православната църква чества свети Тарасий, архиепископ Константинополски.
Свети Тарасий, патриарх Константинополски, произхождал от знатно семейство, роден и израснал в Константинопол, където получил добро образование. Бързо се издигнал в двора на император Константин VI (780-797) и майка му, света царица Ирина (797-802) и станал сенатор.
По това време Църквата била смутена от иконоборчески вълнения. Свети патриарх Павел (780-784) в душата си не симпатизирал на иконоборството, но се оттеглил в манастир, където приел схима. Когато при него дошла светата царица Ирина със своя син император Константин, свети Павел им заявил, че само свети Тарасий (по това време все още мирянин) може да бъде негов достоен приемник. Тарасий дълго отказвал такъв висок сан, като се смятал за недостоен, но отстъпил пред всеобщото желание, при условие, че се свика Вселенски събор, за да осъди иконоборческата ерес – отричаща почитта към иконите.
Преминал за кратко време през всички йерархични степени, свети Тарасий бил възведен на патриаршески престол през 784 г. През 787 г. под председателството на свети патриарх Тарасий в град Никея се провел Седмият вселенски събор, на който присъстват 367 епископи. На събора е утвърдено почитането на светите икони.
Свети Тарасий мъдро управлявал Църквата 22 години. Водел суров аскетичен живот. Употребил цялото си богатство за богоугодни дела, като се грижел за старци, бедни, сираци и вдовици, а на Великден им устройвал трапеза, на която сам прислужвал.
Светейшият патриарх безстрашно изобличил император Константин Багрянороден, когато той наклеветил съпругата си, императрица Мария, внучката на праведния Филарет Милостиви, за да я затвори в манастир и да се омъжи за своя роднина. Свети Тарасий решително отказал да разтрогне брака на императора, за което изпаднал в немилост. Скоро обаче Константин бил свален от власт от майка си, царица Ирина.
Свети Тарасий починал през 806 г. и бил погребан в основания от него манастир на Босфора. На гроба му ставали много чудеса.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик княз Боян Български. За покръстването преговарял с папа Николай, но приел Христовата вяра от Изток..
През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на българската азбука и славянска книжовност. По този повод Варненска и Великопреславска митрополия..
България чества 149 години от Априлското въстание– събитие, което води до освобождението на България след почти петвековно османско владичество. Днес, близо век и половина по-късно не трябва да забравяме, че всеки участник в Априлското въстание от 1876..
На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и..
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний..