На българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ е монтирана измервателна апаратура, която в продължение на два месеца събира ценни данни за слънчевата активност и връзката ѝ със земното магнитно поле. Проучванията се осъществяват в рамките на първия полярен астрономически проект на България – „Въздействие на слънчевата активност върху йоносферната динамика и потоците високоенергийни частици над Антарктида“ – по който работи гл. ас. д-р Ивайло Начев от Техническия университет – София.
Изследователят подчертава пред БТА, че проектът е пример за успешно сътрудничество между Института по астрономия с Националната астрономическа обсерватория в Рожен към Българската академия на науките (БАН), Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ във Варна и Техническия университет в София.
В рамките на проекта се провеждат четири основни експеримента. Първият е насочен към измерване на радиоемисиите, породени от слънчеви изригвания. Антарктида предоставя изключително чиста среда за такива наблюдения, тъй като липсват локални смутители, каквито са комуникационните технологии. Това позволява ясно свързване на определен радиосигнал с конкретна слънчева активност – пояснява изследователят.
Вторият експеримент изследва слънчевите избухвания и тяхното влияние върху йоносферата. Любопитното тук е, че апаратурата, разработена в Техническия университет, е инсталирана както в България, така и на остров Ливингстън. Това позволява прецизно проследяване на слънчевите изригвания и определяне на тяхното влияние върху различните полукълба на Земята.
Третият експеримент е насочен към измерване на измененията в земното магнитно поле и връзката им със слънчевата активност.
Четвъртият експеримент изследва високоенергийните частици, които навлизат в атмосферата по време на изхвърляне на плазма или коронарна маса от Слънцето. Сравнението на получените данни с резултатите от предходните два експеримента ще позволи по-точно прогнозиране на ефектите от слънчевата активност върху Земята.
В момента Слънцето се намира в пика на своя 11-годишен цикъл и наблюдението му в този период ще даде важни заключения за бъдещи слънчеви цикли – подчертава д-р Начев пред БТА. Данните ще подпомогнат научните изследвания на връзката между земното магнитно поле и слънчевата активност, както и ще предоставят нова информация за геомагнитните бури.
Впоследствие, публикуваните резултати ще позволят на други учени да анализират връзката между слънчевата активност, геомагнитните бури и въздействието им върху човешкото здраве.
Полицията издирва всички, които са участвали в сблъсъците пред сградата на Европейската комисия в София в събота 22 февруари. Те се установяват от записите в камерите на мястото.Разпоредено е всички участници във вандалските прояви да бъдат извадени от..
Над 20 групи от цялата страна ще дефилират на 23 февруари от 10:00 ч. на стадион "Левски" в град Елин Пелин пред жителите и гостите на общината за фестивала на маскарадните игри "На гости у Шопско". Участници в обредни костюми от животински кожи ще..
През нощта над по-голямата част от страната ще е предимно ясно. Временни увеличения на облачността ще има главно над западните райони. Ще е студено с минимални температури между минус 14° и минус 9° , на места в североизточните райони до минус 16°, за..
Три протеста ще се проведат в столицата днес. От 17 ч. тази вечер от 17.00 ч. от църквата "Света Неделя" ще се проведе Луковмарш в памет на смятания за..
Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който..
Известната радиожурналистка, позната сред широката аудитория като водеща на знаковото предаване на БНР "Разговор с вас" Божана Димитрова отбелязва днес..