Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рядко показвани картини на Маргарит Цанев – Марго ще бъдат показани в Париж

Творба на Маргарит Цанев Снимка: Организаторите на изложбата

Над 40 рядко показвани произведения на българския художник Маргарит Цанев – Мáрго (1944 – 1969) ще бъдат изложени в галерията на Българския културен институт в Париж. Експозицията, озаглавена "Полет", ще бъде открита на 6 март от 19:30 ч.

Тя включва ранни произведения на художника – акварелни пейзажи от ученическите му практики в София, Мелник, Копривщица и Тетевен, както и колекция от рисунки от студентските му години, собственост на семейството на художника.

"Излизайки извън правилата на класическото рисуване, което владее до съвършенство, Марго, подобно на много други творци от 60-те години, считани впоследствие за част от световната "контракултура", търси алтернативни пътища за себеизразяване. Неговото изкуство е бунт срещу статуквото, опит за преосмисляне на проблемите на връзката личност - общество и търсене на изход от тях чрез интерпретации на фрагменти от митологията, религията, философията", казва кураторът на изложбата Олимпия Николова-Даниел, цитирана от БТА.

Маргарит Цанев си отива от този свят през януари 1969 година едва 24-годишен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съдбата на българката в преломно време ще бъде представена във Валенсия

Презентация и изложба, посветени на съдбата на българката в процеса на прехода от традиционното общество към днешния свят, ще се състои на 28 април т.г. във Валенсия, съобщиха от Генералното консулство на България в испанския град. От дипломатическото..

публикувано на 27.04.25 в 11:08

Училище "Родна стряха" в Кипър представя над 20 български университети в онлайн кампания

Българското училище "Родна стряха" в Арадипу, Кипър, организира осмата поред онлайн информационна кампания на висшите училища в България. Инициативата се осъществява с подкрепата на Министерството на образованието и науката, Асоциацията на..

публикувано на 27.04.25 в 07:05

България обединява деца от Балканите чрез рисунки на слънца

В Тирана се проведе творческа работилница, част от проекта "Балкански слънца" - съвместна инициатива на Изпълнителната агенция за българите в чужбина и сдружение "Духовно огледало", която стартира през 2024 г. от Северна Македония. Целта е да бъдат..

публикувано на 26.04.25 в 14:16