Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рядко показвани картини на Маргарит Цанев – Марго ще бъдат показани в Париж

Творба на Маргарит Цанев Снимка: Организаторите на изложбата

Над 40 рядко показвани произведения на българския художник Маргарит Цанев – Мáрго (1944 – 1969) ще бъдат изложени в галерията на Българския културен институт в Париж. Експозицията, озаглавена "Полет", ще бъде открита на 6 март от 19:30 ч.

Тя включва ранни произведения на художника – акварелни пейзажи от ученическите му практики в София, Мелник, Копривщица и Тетевен, както и колекция от рисунки от студентските му години, собственост на семейството на художника.

"Излизайки извън правилата на класическото рисуване, което владее до съвършенство, Марго, подобно на много други творци от 60-те години, считани впоследствие за част от световната "контракултура", търси алтернативни пътища за себеизразяване. Неговото изкуство е бунт срещу статуквото, опит за преосмисляне на проблемите на връзката личност - общество и търсене на изход от тях чрез интерпретации на фрагменти от митологията, религията, философията", казва кураторът на изложбата Олимпия Николова-Даниел, цитирана от БТА.

Маргарит Цанев си отива от този свят през януари 1969 година едва 24-годишен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българският посланик в Скопие: Това, което е трябвало да ни обединява, ни разделя

Дипломати от българското посолство в Република Северна Македония, Генералното консулство на България в Битоля, представители на Българския културно-информационен център в Скопие и на българската общност в Северна Македония отбелязаха 153-та годишнина от..

публикувано на 04.02.25 в 19:08

Студентите от Западните покрайнини в София ще протестират солидарно със своите сръбски колеги

"Цариброд заслужава по-добро" беше едно от посланията, отправени от протестните шествия, които се състояха във вечерните часове на 1 и 2 февруари в центъра на Цариброд. Така царибродчани подкрепиха студентските протести в Сърбия и исканията им, отправени..

публикувано на 04.02.25 в 14:35

Българка, живееща в Санторини, разказва за трусовете на вулканичния остров

"Паника има, но не много голяма. От 2-3 дни земетресенията са постоянни, на интервал 10-15 минути. На няколко часа има едно по-силно, вчера беше стигнало до 5 по скалата на Рихтер. Кратки са, засега няма щети". Това разказва пред БНТ българката Ралица..

публикувано на 04.02.25 в 11:32