Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България влошава оценката си сред свободните страни в света

Снимка: freedomhouse.org

Положението със свободата в света се влошава, а авторитаризмът се засилва, посочва годишната класация на неправителствената организация "Фрийдъм хаус", следяща състоянието на демокрацията по света. Страните в доклада са разделени в 3 категории: свободни, частично свободни и несвободни.

България е в категорията на свободните страни със 77 от 100 точки. Оценката е двусъставна. По политически права България набира 32 от 40 възможни точки. По граждански свободи страната получава 45 от 60 възможни. Общият брой е 77. По последния показател в миналогодишния доклад оценката е била 46 и България е имала 78 точки.

Единствената страна, пълен отличник в класацията, е Финландия. Китай и Русия са в категорията на несвободните страни съответно с 9 и с 12 точки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мирослав Боршош, Росен Желязков, Христо Стоичков и Зураб Пололикашвили

Христо Стоичков става първият посланик на спортния туризъм към ООН

Христо Стоичков е новият специален посланик на Световната организация по туризъм към ООН. Това стана ясно на официална среща в Министерския съвет между премиера Росен Желязков, министъра на туризма Мирослав Боршош, генералния секретар на..

публикувано на 26.02.25 в 14:29
Владимир Перев и Маринела Величкова

Общественото радио е първият мост към македонските българи след 1992 г.

За „отварянето” през радиото между България и Северна Македония веднага, след като България призна отделилата се от Югославия млада държава, разказаха от Скопие кореспондентът на БТА Маринела Величкова и журналистът Владимир Перев. Те се включиха..

публикувано на 26.02.25 в 09:55

Оркестърът за народна музика на БНР с турне в страната

Оркестърът за народна музика на Българското национално радио под диригентството на маестро Димитър Христов подготвя пролетно турне през март. Специални гост-солисти на "Оркестъра от солисти" в концертите ще бъдат певците Петя Панева и Димитър..

публикувано на 26.02.25 в 06:00