Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да преброяват повторно бюлетините от последните избори

Росица Матева
Снимка: БТА

Няма да има ново броене на бюлетините от последните парламентарни избори от октомври 2024 г. Централната избирателна комисия се събра днес на заседание, след като вчера Конституционният съд разпореди да се изчислят наново резултати от парламентарните избори заради многото нарушения, които бяха установени от съда. От ЦИК обясниха, че от "Информационно обслужване" ще трябва да преизчислят резултатите и съответно мандатите в 51-вия парламент, тъй като според Изборния кодекс, те отговарят за компютърното обслужване на изборния процес. 

Проверката на експертите, назначена от съда, откри разминавания между действителния и отчетения резултат в над 46% от проверените секции. Росица Матева, заместник-председател и говорител на ЦИК, беше категорична, че на ЦИК не се възлага повторно преброяване на бюлетините, каквато информация беше разпространена от българските медии.

Поради съмнения в честността на резултатите касиране на изборите поискаха всички партии в 51-вия парламент без ГЕРБ и "ДПС – Ново начало" на Делян Пеевски. Искане за касиране отправи и партия "Величие", на която не ѝ стигнаха 21 гласа, за да влезе в Народното събрание. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНБ публикува уточнения как ще се изписва общата валута еврото

Българската народна банка в рубриката си "Въпроси и отговори" за въвеждането на еврото публикува уточнение как ще се обозначава и изписва общата валута съгласно регламентите на ЕС. Според изискването името на валутата трябва да бъде еднакво на всички езици..

публикувано на 14.11.25 в 10:00

"Каритас" протяга ръка на бедните, страдащите и хората в нужда

На 16 ноември ще отбележим Деня на "Каритас" – благотворителната организация на Католическата църква, която чрез грижа и жестове на милосърдие посява надежда в сърцата на нуждаещите се. На този ден ще си припомним, че най-важното не е материалното..

публикувано на 14.11.25 в 09:25

Българска електрическа яхта е сред финалистите на международен конкурс

Българска разработка за електрически плавателен съд постигна международно признание, като се класира за финалния кръг на престижните награди The Gussies Electric Boat Awards 2025. Тези отличия са насочени към най-иновативните и устойчиви..

публикувано на 14.11.25 в 09:15