На 6 март отбелязваме паметта на светите 42-ма мъченици в Амория и св. Аркадий.
Тези християнски мъченици били военачалници и пострадали за вярата през 840 година в гр. Амория, в малоазийската област Фригия.
Град Амория бил дълго обсаждан от мохамеданите в началото на IX век, при византийския император Теофил (829–842 г.). Християните се защитавали мъжествено и врагът вероятно щял да отстъпи, ако между жителите на града не се намерил предател. Очаквайки голяма награда за предателството, той показал на мохамеданите уязвимата страна на крепостната стена и градът бил превзет и запален.
По-голямата част от жителите и войниците, защитници на града, били избити или отведени в робство. Победителят заповядал да затворят в тъмница главните военачалници, на брой 42 души.
Църквата почита еднакво паметта на всички тия мъжествени войни, които се оказали и добри в сражение и верни Христови войни.
Напразно император Теофил предлагал за тях богат откуп. Победителят отказвал. Искал да принуди християните да се отрекат от вярата си. Врагът действал ту чрез заплахи и строгост, ту чрез ласкави думи и обещания само да приемат мохамеданската вяра. Но християните устоявали и укрепвали духом, като търсели сила и утеха в молитвата. Те всички спокойно очаквали смъртта, за да се съединят с Иисуса Христа и да придобият вечните блага на бъдещия живот.
Военачалниците-християни били осъдени на смърт и посечени с меч.
На този ден честваме и свети Аркадий, живял на остров Кипър при царуването на Константин Велики.
От ранна възраст се посветил на монашески подвизи и пребивавал в тях до времето на Юлиан Отстъпник, при царуването на когото починал.
Бил наставник на свети Иулиан лекар и Еввул, които пострадали от отстъпника, върнал езичеството в Римската империя.
Като оплакал мъченическата смърт на своите ученици, свети Аркадий погребал честните им тела, а след тях и сам, благодарейки на Бога, се споминал от този свят.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 6 май нашата Църква е отредила да празнуваме един от най-почитаните светци – свети великомъченик Георги Победоносец. Свети Георги постъпил на служба в императорската войска и едва 20-годишен достигнал до чин военен трибун (началник на..
Българска поклонническа делегация ще посети Света гора за празника на манастира "Св. Вмч. Георги Зограф". По време на визитата си в Атон, която ще се състои на 5 и 6 май, гостите ще се срещнат с духовното ръководство на Света гора, ще участват..
На 5 май възпоменаваме света великомъченица Ирина , славянка по произход. Тя живяла през втората половина на I век и била дъщеря на Лициний, владетел на град Магедон в Македония. Още в младостта си Ирина разбрала суетата на езичеството и..
На 16 май отбелязваме паметта на преподобни Теодор Освещени и светите преподобни отци, избити в манастира "Св. Сава". Преподобни Теодор..
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний..