Достойните за тежките корони на Цар и Царица на буквите ще бъдат определени сред българчетата по света, които ще се включат в петото издание на конкурса по четене на български език. Организира го екипът на неделното училище "АзБуки" в Рим и Колеферо. Директорката на школото към асоциация "Асен и Илия Пейкови" в италианската столица – Мариола Георгиева, разяснява:
В конкурса могат да се включат и деца на сънародници по света, които не посещават българско училище. Компетентното жури, което ще оценява представянето на малките четци, включва преподаватели от университетите в Русе и Велико Търново. Наблюдението на четивните умения на българчетата от училищата в чужбина подпомага и изследователската работа на специалистите по начална училищна педагогика.
Конкурсът е мотивиращ фактор и за учителите в отделните държави: "Колегите са много доволни, защото това е едно съревнование и между нас самите, как ние се представяме пред децата" – споделя Мариола Георгиева.
В училище "АзБуки" се обучават 80 деца – присъствено и онлайн. Директорката му казва, че децата в Италия са много ангажирани с различни дейности, като спорт, музика, балет и нямат свободно време. Българските семейства също усвояват тази култура, но допълнително включват и посещение на уроците по български език, за да са свързани с рода и българската традиция.
Интересен елемент в образователната програма на това неделно училище са заниманията с традиционни фолклорни музикални инструменти. Като преподаватели в тях се включват и студенти по музика в български университети:
"Нашите деца от дълги години изучават гайда онлайн чрез доц. д-р Иван Симеонов Георгиев от Пловдивската музикална академия. Същевременно те ни помагат като институция, като ни изпращат и студенти по тамбура, гайда, както и народни певици и певци. Отделно от това, нашите деца са много музикални – почти всяко от тях изучава и някакъв друг инструмент тук, в Италия, и аз насърчавам това. Имаме и ансамбъл по народни танци – "Лев", с който участваме в събитията на българските фолклорни състави в чужбина. Фолклорът е обединяващо звено на цялата ни общност в Рим и Колеферо."
Снимки: Facebook /Българо-австрийско училище “Св. св. Кирил и Методий” - Виена, eurochicago.co, Facebook / Моли Георгиева, НУ „АзБуки“ в РимИзложба, наречена "Атон в рисунки и фотографии", ще бъде открита в Българския културен институт в Берлин (Leipziger Str. 114–115, 10117 Berlin) тази вечер. Нейни автори са художникът Андрей Янев и професорът по семиотика на изкуството Мирослав..
Българската православна църковна община "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Хамбург, Германия, кани всички българи в региона да се включат светата литургия, посветена на 1200 години от кончината на Св. Методий. Службите започват от 5 април, когато..
В одеския Медиа Българо-украински център върви трескава подготовка за участие в десетото юбилейно издание на фестивала "Българска душа на Святата земя", Бат Ям, Израел. Ученичките от 6 и 8 клас Ирина Ташчи и Анна Ташчи от одеското село Каракурт се..
Изложба, наречена "Атон в рисунки и фотографии", ще бъде открита в Българския културен институт в Берлин (Leipziger Str. 114–115, 10117 Berlin) тази..