Наричаме март "женски месец", не само защото свързваме променливото време с образа на капризната "Баба Марта", която бързо сменя настроението си, а и заради 8 март – Международния ден на жената. Денят е празничен и се обръща внимание върху ролята на жената в обществото. Тя е майка, съпруга, а много често жената е и професионалист, който заема важни обществено значими позиции. В динамичния и изпълнен с предизвикателства живот в България, жената заслужава повече внимание и отделено време за нейното лично здраве. Целенасочената грижа минава задължително и през профилактичен преглед в кабинета на специалиста по образна диагностика.
Карциномът на млечната жлеза е най-често срещаното онкологично заболяване при жените, затова го определят като социално значимо, засягащо пациентки от различни възрасти. В Световен мащаб всяка година се откриват повече от 2 милиона случая на рак на гърдата. Добрата новина обаче е, че ако бъде открит навреме, над 90% от жените успяват да достигнат над 5-годишна преживяемост.
Всяка година около 4 хиляди българки са ново диагностицирани с рак на гърдата. Това означава, че всяка осма жена у нас е застрашена от проява на коварната болест. Ракът на гърдата също е сред заболяванията, които се появяват във все по-ранна възраст. Около 800 от новите случаи всяка година са при жени ненавършили 50 години – пояснява д-р Гергана Георгиева, специалист по образна диагностика към болница "Аджибадем Ситиклиник".
В България за рака се говори много, но истината е, че няма адекватна скринингова програма, профилактика и превенция на това заболяване и много често то се диагностицира в по-напреднал стадий. Това от своя страна води до значително по-ниска преживяемост, сравнена с тази на пациентки, диагностицирани в началните стадии. Заболяването влошава качеството на живот за жената, а това нанася поредната социална вреда върху обществото ни.
"Профилактиката и ранното откриване е от ключово значение! Едно заболяване, открито навреме, може да се излекува" – напомня ни д-р Гергана Георгиева:
"Има достатъчно добри технологии за ранна диагноза, също има много видове лечения и всичко това помага при преодоляването на този проблем. Все по-често жените у нас идват и са информирани колко често и кога да правят своите профилактични прегледи. Това, което ние препоръчваме е, мамография да се прави след 40-годишна възраст, на всяка втора година, а ехографията да се провежда след 25-годишна възраст, но всяка година. За жалост възрастта, в която се открива рак на гърдата наистина пада, имаме пациентки в доста ранна възраст, при които изобщо не очакваме да са засегнати, но откриваме находки на злокачествено заболяване. Затова жената след 25-ата си година трябва да правят ехография на гърдата. Дори и идвайки на профилактичен преглед, жените са притеснени от срещата с лекаря, но притеснителното в случая не следва да е самият преглед, а да не бъде пропуснато нещо и да не бъде назначена подходяща терапия" – казва д-р Георгиева.
Специалистите по образна диагностика в София, а и в страната, все по-често разполагат с добра апаратура, с която могат да открият проблем на млечната жлеза в съвсем ранен стадий. Д-р Георгиева казва, че в кабинета могат да правят прегледите си жени от цялата страна, а той се заплаща от Националната здравно-осигурителна каса. Посещават я и много пациентки от чужбина, които твърдят, че имат по-голямо доверие на българските специалисти, затова пътуват до България специално за профилактичните си прегледи.
Макар фокусът да е върху жените, заболяването може да се прояви и при мъже. Д-р Георгиева съветва жените всеки месец да повеждат самонаблюдение:
"Тя трябва да опипва и подмишницата, и гърдата. И на двете места не трябва да усеща много твърди зони, бучки. Трябва да огледа да няма хлътвания на кожата, промяна по повърхността. На всеки признак трябва да се обърне внимание, като не винаги това означава нещо страшно, но трябва да се провери и да се знае на какво се дължи дадено изменение. Същото важи и при мъжете. Те също могат да бъдат засегнати от рак на гърдата, макар да е много рядко. Ако се усети някаква бучка или промяна в структурата на гърдите, то трябва да потърсят специалист по образна диагностика – мамолог, и да направят същите изследвания, както и при жените."
Голяма част от отговорността за откриване на рака на млечната жлеза пада тъкмо върху специалистите като д-р Гергана Георгиева. В своята практика тя разполага с висок клас 2D и 3D апарати за мамографски преглед, като всичко се прави спрямо индивидуалния случай на пациентката. "Специалистите по образна диагностика сме хората, които могат да открият евентуален проблем в гърдата, но от там нататък ние работим заедно с цяла съвкупност от медицински специалисти" – казва д-р Георгиева:
"Между нас има свързаност, трябва да комуникираме и да знаем кой каква роля има в терапията, откриването и по-натам проследяването на всяка една жена. В България има много добри специалисти и за обмяна на опит се правят различни конференции и конгреси по света, които посещаваме. Участваме на тези форуми, за да може да сме в крак със световните тенденции и да работим по най-добрия начин с пациентите. За жалост спада възрастта, в която се появява рак на гърдата. Но не само фамилната обремененост е фактор, който предполага по-ранната поява на заболяването. Рисков фактор могат да бъдат дълго провеждани хормонални терапии и повече на брой инвитро процедури. Това трябва да е сигнал за жените, че трябва да се правят по-чести профилактични прегледи."
И още веднъж апелът на д-р Гергана Георгиева към всяка една българка – "Не пропускайте своите прегледи, те са важни и наистина спасяват живот, когато всичко е направено навреме!"
Снимки: Гергана Манчева, brighteronwardbeliefs.org, acibademcityclinic.bg, billswire-eu.usatoday.com
Възможностите за висококачествено висше образование на френски език в България ще бъдат представени по време на образователно изложение в Скопие. Събитието е в рамките на кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в български..
8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от българската нация, от европейската общност и допринасяме за развитието на местната, но и световната..
Пътят към икономическия просперитет на ромите минава през културна легитимация, заявява Огнян Исаев, директор програма “Образователни възможности и постижения” във фондация “Тръст за социална алтернатива”, по повод Международния ден на..
Вече век лесовъдите в България организират Седмица на гората . Тържествен концерт "Век от вечността" на 7 април ще даде официално начало на..
Уникална творителница "Семенце Доброта" ще отвори врати на Цветница, а мястото ѝ е още по-специално – Градина "Вдъхновение" в Божурище. "Обичам да..
8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от..