Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отгледани в зоопарк белоглави лешояди ще живеят в природата

Снимка: БТА

Два белоглави лешояда, излюпили се през м.г. в старозагорската зоологическа градина, ще бъдат пуснати днес на свобода, съобщиха от Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани". Птиците ще полетят край село Ракитна, община Симитли.

Първото лешоядче в историята на зоопарка се излюпи през март, а два месеца по-късно се появи и второто. Техни родители са белоглавите лешояди Сание и Белчо. След като наследниците им пораснаха достатъчно, бяха преместени в адаптационна волиера в природния парк “Сините камъни” и започна дарителска кампания за закупуване на сателитни предаватели за проследяването им.

В Стара Загора очакват ново поколение белоглави лешояди през април.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще се редуват слънце и облаци, ще превалява, предимно над Западна България

В сряда минималните температури ще са от 8 до 14°. В София ще е около 8°. През деня от запад на изток ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места в западните райони преди обяд е възможно да превали слабо. Ще има и слънчеви..

публикувано на 20.05.25 в 18:30

Над 60 предприятия с български капитал успешно работят в Казахстан

С подписване на двустранен протокол за активизиране на икономическото сътрудничество в редица сектори приключи Петата сесия на смесената българо-казахстанска междуправителствена комисия, която се проведе в София. Подписи под документа положиха..

публикувано на 20.05.25 в 16:51
Димитър Радев  и Дейвид Марш

Приемането на еврото носи пет положителни последици за България

За България глобалната нестабилност прави дългогодишната амбиция да се присъедини към еврозоната по-актуална и по-неотложна от всякога. Това е заявил в Лондон управителят на Българската народна банка Димитър Радев пред форума на независимия..

публикувано на 20.05.25 в 09:29