Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентки от Пловдив ще преподават на българчетата в Унгария

Снимка: Българско училище за роден език в Будапеща

Две стажантки от Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" ще практикуват в Българското училище за роден език в Будапеща, Унгария, през следващите два месеца. Това съобщи директорът на просветното средище Ваня Которова, цитирана от БТА.

"Отдавна се опитваме да сложим начало на стажантска програма и сега за първи път успяхме", коментира тя. Девойките - Виктория и Андреа – идват по програма "Еразъм".

Българското училище за роден език е част от унгарската образователна система и обхваща целия цикъл на основно и средно образование - от предучилищна възраст (четири-шест години) до 12 клас. Учениците посещават училището веднъж седмично в следобедните часове и изучават български език, литература и народознание (предмет, който съдържа теми от историята, географията, етнографията и фолклора на България). В училището се организират допълнителни програми - интерактивни театрални представления с български актьори, срещи с български писатели, екскурзии до България, съвместни работилници с художници по приложно изкуство, живеещи в Унгария. Училището се подпомага от българското Министерство на образованието и науката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Държавният куклен театър-Бургас отива при българчетата в Берлин

Държавният куклен театър-Бургас ще представи в Берлин  спектакъла "Къде отиваш, конче?" . С него ще бъде отбелязана 90-ата годишнина на автора на пиесата – Рада Москова.  Децата ще преживеят вълнуващи приключения с едно малко конче, което..

публикувано на 16.06.25 в 19:40

Българската къща във Винга с пъстър 25-и юбилей на ансамбъл "Българче"

С вдъхновяващ празник ансамбъл "Българче" от Винга, Румъния, отбеляза 25-ия си юбилей.  В двата поредни дни на честването дворът на Българската къща в банатското село се оказа тесен за всичките над 450 гости на събитието, което уважи с..

публикувано на 16.06.25 в 13:59

В Цариброд представиха сборник, посветен на българиста проф. Марин Младенов

Ивана Давитков, доцент във Филологическия факултет към Белградския университет и Антоанета Алипиева, професор в Белградския университет и лектор по български език и литература, представиха в Гимназията “Св. св. Кирил и Методий“ в Цариброд проекта..

публикувано на 16.06.25 в 12:40