Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недостигът на кадри в туризма се компенсира с внос на работници от Азия

Павлин Косев
Снимка: БТА

Недостигът на кадри в туризма се задълбочава. Една от причините за това е увеличаването на новите хотели и ресторанти в морските курорти, както и повишените изисквания на персонала към условията и заплащането. Това се отнася особено за позиции, които изискват професионално образование. Това коментира във Варна Павлин Косев, председател на варненската организация на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.

Той посочи, че бизнесът намира изход чрез внос на кадри, основно от Азия - Шри Ланка, Киргизстан, Непал, Индия и др. Частично проблемът е преодолян и с идването на украински бежанци, сред които много млади хора, които бързо се адаптират. Информацията е на кореспондентката на БНР във Варна Даниела Стойнова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 86% от хората смятат, че растежът на заплатите през 2025 г. не е достатъчен

Увеличението на минималната работна заплата се подкрепя от 54,1% от българите. Една трета от анкетираните смятат, че МРЗ трябва да бъде равна на заплатата за издръжка. Това сочат резултатите от представително проучване на агенция "Мяра", поръчано от..

публикувано на 25.11.25 в 13:07
Тодор Чобанов

България очаква да й бъдат върнати над 2700 антики от чужбина

Около 90% от антиките, заловени по време на международна операция срещу мрежа за трафик на културни ценности, ще бъдат върнати в България. Това заяви пред "Нова телевизия" зам.-министърът на културата Тодор Чобанов. България е координирала мащабна..

публикувано на 25.11.25 в 10:11

България излиза напред в международна класация за състоянието на цифровата среда

България заема 11-о място в световния индекс за тази година на компанията Surfshark - Digital Quality of Life 2025, при предходна 18-а позиция. Индексът има за цел да проучва и проследява цифровото благополучие на страните по пет признака: достъпност на..

публикувано на 25.11.25 в 07:00