Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 19 март 2025 г.

Св. мчци Хрисант и Дария, мчнк Мариан

Храмът на Чекотинския манастир
Снимка: Красимир Мартинов

На 19 март честваме светите мъченици Хрисант и Дария, както и мъченик Мариан, дякон.

В ІІІ век, при гоненията на християните, един знатен човек на име Полемий пристигнал от Александрия в Рим, за да остави сина си Хрисант за възпитание и образование. В Рим Полемий бил назначен за сенатор. Младият Хрисант се учил и възпитавал при най-знаменитите философи и бидейки надарен с големи способности, бързо преуспявал във всички науки с голямо прилежание.

Между книгите Хрисант открил Светото Евангелие и след като го прочел, повярвал в Христа, кръстил се и започнал да води християнски живот. Баща му се опитал да го откъсне от вярата, като му предложил всякакви удоволствия, дори го запознал с красивата и умна девойка Дария, с надеждата тя да го откъсне от благочестивия му живот. Вместо това Хрисант обърнал и нея в християнската вяра. Двамата решили да се оженят, но да живеят свят живот, угоден на Бога.

Дария приела свето кръщение и двамата заживели в благочестие и подвиг. Проповядвали светото Евангелие и обръщали езичниците към Бога. Поселили се в отделни жилища, подобни на манастирите, Хрисант просвещавал младежите, а Дария девойките.

Езичници ги наклеветили и императорът заповядал да ги заловят. След страшни мъчения Хрисант и Дария оставали невредими. Съдията Клавдий, при вида на чудото, заедно с жена си Илария и синовете им повярвали в Христа, както и много войници и приели св. Кръщение. Разгневен, императорът заповядал да удавят Клавдий и да убият войниците и синовете му. Малко след кончината им, след гореща молитва Илария предала душата си на Бога, а Хисант и Дария били подложени на нови мъчения. Накрая ги заровили живи в земята и така получили мъченически венец през 284 година.

Християните започнали да се събират в пещера, разположена близо до мястото на екзекуцията, празнувайки деня на мъченическата смърт на светите Хрисант и Дария. Извършвали богослужения и се причастявали със светите Тайни. Като научили за това, езическите власти заповядали входът на пещерата, пълен с богомолци, да бъде засипан. Така загинали в мъки много християни, двама от които са известни поименно - презвитер Диодор и дякон Мариан. Тяхната памет, както и паметта на Клавдий, Илария и синовете им се чества в деня на св. мъченици Хрисант и Дария – на 19 март.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската патриаршия отбелязва 72 години от възстановяването си

Българската православна църква отбеляза 72 години от възстановяването на Българската патриаршия с тържествена света литургия в Патриаршеския катедрален храм-паметник "Св. Александър Невски". След падането на Второто българско царство под..

публикувано на 10.05.25 в 12:40

Църковен календар - 10 май 2025 г.

Днес, 10 май, честваме годишнината от възстановяването на Българската патриаршия , чието съществуване е прекратено в края на ХІV век, при падането на България под петвековно турско робство. Още през възрожденската епоха българските..

публикувано на 10.05.25 в 06:00

Църковен календар - 9 май 2025 г.

На 9 май отбелязваме Пренасяне мощите на един от най-почитаните християнски светци - св. Николай Мирликийски Чудотворец. На тази дата възпоменаваме и Събор на св. Новоселски мъченици. Това са светите свещеномъченици,..

публикувано на 09.05.25 в 06:00