На 19 март честваме светите мъченици Хрисант и Дария, както и мъченик Мариан, дякон.
В ІІІ век, при гоненията на християните, един знатен човек на име Полемий пристигнал от Александрия в Рим, за да остави сина си Хрисант за възпитание и образование. В Рим Полемий бил назначен за сенатор. Младият Хрисант се учил и възпитавал при най-знаменитите философи и бидейки надарен с големи способности, бързо преуспявал във всички науки с голямо прилежание.
Между книгите Хрисант открил Светото Евангелие и след като го прочел, повярвал в Христа, кръстил се и започнал да води християнски живот. Баща му се опитал да го откъсне от вярата, като му предложил всякакви удоволствия, дори го запознал с красивата и умна девойка Дария, с надеждата тя да го откъсне от благочестивия му живот. Вместо това Хрисант обърнал и нея в християнската вяра. Двамата решили да се оженят, но да живеят свят живот, угоден на Бога.
Дария приела свето кръщение и двамата заживели в благочестие и подвиг. Проповядвали светото Евангелие и обръщали езичниците към Бога. Поселили се в отделни жилища, подобни на манастирите, Хрисант просвещавал младежите, а Дария девойките.
Езичници ги наклеветили и императорът заповядал да ги заловят. След страшни мъчения Хрисант и Дария оставали невредими. Съдията Клавдий, при вида на чудото, заедно с жена си Илария и синовете им повярвали в Христа, както и много войници и приели св. Кръщение. Разгневен, императорът заповядал да удавят Клавдий и да убият войниците и синовете му. Малко след кончината им, след гореща молитва Илария предала душата си на Бога, а Хисант и Дария били подложени на нови мъчения. Накрая ги заровили живи в земята и така получили мъченически венец през 284 година.
Християните започнали да се събират в пещера, разположена близо до мястото на екзекуцията, празнувайки деня на мъченическата смърт на светите Хрисант и Дария. Извършвали богослужения и се причастявали със светите Тайни. Като научили за това, езическите власти заповядали входът на пещерата, пълен с богомолци, да бъде засипан. Така загинали в мъки много християни, двама от които са известни поименно - презвитер Диодор и дякон Мариан. Тяхната памет, както и паметта на Клавдий, Илария и синовете им се чества в деня на св. мъченици Хрисант и Дария – на 19 март.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 30 април православната църква чества паметта на св. ап. Иаков Зеведеев, преподобни Климент песнописец, игумен на Студийския манастир през IX в. и свети Донат, епископ Еврийски. Свети апостол Иаков Зеведеев е един от 12-те апостоли,..
На 29 април честваме паметта на светите девет мъченици в Кизик и преподобни Мемнон Чудотворец. Монахът Мемнон Чудотворец се подвизавал в египетската пустиня от младостта си. Чрез тежки постнически трудове той постигнал победа на духа над..
На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу . Свети апостол Иасон произлиза от Тарс (Мала Азия) и е първият християнин в града. Апостол Сосипатър бил от Ахая. И двамата били..
На 16 май отбелязваме паметта на преподобни Теодор Освещени и светите преподобни отци, избити в манастира "Св. Сава". Преподобни Теодор..
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний..