На 22 март възпоменаваме свети свещеномъченик Василий, презвитер Анкирски и мъченица Дросида (Росица) Римска.
Свещеномъченик Василий претърпял много страдания и преследвания от арианите при цар Констанций (337–361 г.). Прочул се като голям ревнител на Православието и истински пастир на християнската община в Анкира (днешна Анкара). Когато на престола се възкачил Юлиан Отстъпник и започнал гонение против християните, Василий явно изобличавал това негово нечестие и укрепявал своите хора във вярата и затова бил хвърлен в тъмница.
След жестоки мъчения св. Василий предал душата си на Господа в 363 година.
Света мъченица Дросида била дъщеря на император Траян (98-117), жесток гонител на християните.
По онова време телата на убитите християни често оставали непогребани като предупреждение към другите. Пет девици: Аглаида, Аполинария, Дария, Мамфуза и Таисия се заели да погребват мъчениците.
След като научила за това, принцеса Дросида, тайна християнка, която още не била кръстена, помолила светите девици да я вземат със себе си, когато отиват да извършват погребения на християни. Още първата нощ царската дъщеря Дросида и петте девици били заловени от поставените наоколо стражи.
След като разпознал дъщеря си сред затворниците, Траян заповядал да я държат отделно с надеждата, че ще се вразуми. Останалите свети девици били осъдени да бъдат изгорени в медна пещ и били удостоени с мъченически венци.
Император Траян заповядал всеки ден да палят и нагряват две огромни пещи на които поставили царска заповед: "Мъже галилейци, които се покланяте на Разпнатия, спестете си мъките, а нас пощадете от трудове - принесете жертви на боговете! Ако не, тогава доброволно се хвърлете в тази пещ." Много християни доброволно приели мъченическа смърт.
Като научила за това, Дросида също решила да умре за Христа. Пазачите заспали и тя успяла да излезе от затвора.
След като се помолила, света Дросида се помазала със свето миро и като се потопила три пъти във вода, казала: "Рабата Божия Дросида се кръщава в името на Отца и Сина и Светия Дух".
Укривала се седем дни, като се отдала на пост и молитва, а на осмия ден света мъченица Дросида отишла при нажежената пещ и се хвърлила в огъня.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний Велики, Макарий Велики и Евтимий Велики е стълб на отшелничеството и основател на монашеския общежитиен..
На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и Петдесетница, в срядата преди Неделя на Самарянката . Възпоменава се онзи момент в живота на..
На 13 май честваме паметта на св. мъченица Гликерия девица и свети мъченик Лаодикий. Света Гликерия била с благороднически произход. Сближила се с християни и се обърнала към истинската вяра. Претърпяла заради Христа жестоки..
На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и..
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний..