На 22 март възпоменаваме свети свещеномъченик Василий, презвитер Анкирски и мъченица Дросида (Росица) Римска.
Свещеномъченик Василий претърпял много страдания и преследвания от арианите при цар Констанций (337–361 г.). Прочул се като голям ревнител на Православието и истински пастир на християнската община в Анкира (днешна Анкара). Когато на престола се възкачил Юлиан Отстъпник и започнал гонение против християните, Василий явно изобличавал това негово нечестие и укрепявал своите хора във вярата и затова бил хвърлен в тъмница.
След жестоки мъчения св. Василий предал душата си на Господа в 363 година.
Света мъченица Дросида била дъщеря на император Траян (98-117), жесток гонител на християните.
По онова време телата на убитите християни често оставали непогребани като предупреждение към другите. Пет девици: Аглаида, Аполинария, Дария, Мамфуза и Таисия се заели да погребват мъчениците.
След като научила за това, принцеса Дросида, тайна християнка, която още не била кръстена, помолила светите девици да я вземат със себе си, когато отиват да извършват погребения на християни. Още първата нощ царската дъщеря Дросида и петте девици били заловени от поставените наоколо стражи.
След като разпознал дъщеря си сред затворниците, Траян заповядал да я държат отделно с надеждата, че ще се вразуми. Останалите свети девици били осъдени да бъдат изгорени в медна пещ и били удостоени с мъченически венци.
Император Траян заповядал всеки ден да палят и нагряват две огромни пещи на които поставили царска заповед: "Мъже галилейци, които се покланяте на Разпнатия, спестете си мъките, а нас пощадете от трудове - принесете жертви на боговете! Ако не, тогава доброволно се хвърлете в тази пещ." Много християни доброволно приели мъченическа смърт.
Като научила за това, Дросида също решила да умре за Христа. Пазачите заспали и тя успяла да излезе от затвора.
След като се помолила, света Дросида се помазала със свето миро и като се потопила три пъти във вода, казала: "Рабата Божия Дросида се кръщава в името на Отца и Сина и Светия Дух".
Укривала се седем дни, като се отдала на пост и молитва, а на осмия ден света мъченица Дросида отишла при нажежената пещ и се хвърлила в огъня.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Българска поклонническа делегация ще посети Света гора за празника на манастира "Св. Вмч. Георги Зограф". По време на визитата си в Атон, която ще се състои на 5 и 6 май, гостите ще се срещнат с духовното ръководство на Света гора, ще участват..
На 5 май възпоменаваме света великомъченица Ирина , славянка по произход. Тя живяла през втората половина на I век и била дъщеря на Лициний, владетел на град Магедон в Македония. Още в младостта си Ирина разбрала суетата на езичеството и..
В днешната неделя след Пасха, 4 май, Църквата чества светите жени мироносици , които присъствали при разпятието и погребението на Спасителя. Рано на третия ден жените мироносици тръгнали с благовонни масла, за да помажат тялото Христово и първи..
На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и..
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний..