Читалището в търговищкото село Кралево ежегодно пресъздава традиционните български обичаи и организира състезания като "Майстор на лютеницата" и " От раклата на баба". За трета поредна година успя да обедини родолюбци от различните краища на България с конкурс, който вдъхна живот на най-любимите образи, свързани с българската мартеница - Пижо и Пенда.
Легендата разказва, че момъкът и момата са действителни личности, живели по нашите земи. Пижо бил хубав, скромен и изключително трудолюбив момък. Имал добро сърце и помагал на всеки, но тъй като постоянно нещо работел, бузите му винаги били зачервени. В неговото село живеела Пенда – най- красивата мома в цялата околия. Тя имала черна коса и кожа бяла като сняг. Скоро младите се харесали, а любовта им била толкова силна, искрена и чиста, че хората се затрогнали и решили да увековечат образите им. Така се раждат бялата невеста и червеният момък, които са направени от конци и винаги са свързани един с друг.
"Беше моя идея", казва ни Мариела Алиева, която е секретар на читалището и допълва, че е имала желание "за нещо нетрадиционно, интересно и креативно", а по-късно заедно с председателя на културния дом в село Кралево - Емине Селимова, решават темата да е свързана с мартеницата.
"Макар че малко по-късно обявихме темата на конкурса, имахме доста участници – около 60 двойки от почти цяла България – Плевен, Бургас, Димитровград, Каспичан, Търговище, Разград и много други. Имахме снимки от детски градини, читалища и училища. Даже получихме и лични снимки, изпратени от родители, а също така и от цял клас ученици, облечени по двойки.
Мога да кажа, че всички фотографии бяха много хубави, а децата определено са се постарали да влязат в ролите на Пижо и Пенда. Естествено имаше и такива, които се открояваха. Поглеждаш снимката и си казваш: "Леле, колко приличат на Пижо и Пенда!"… Най-малкият участник беше едва на 8 месеца, а най-големите – на 13 години. Те също са наградени в категория "Най-автентичен Пижо и Пенда".
Организаторите разделят фотографиите в 4 категории: най-оригиналните, най- фотогеничните, най-автентичните и най-харесваните. Любимци на публиката стават Дария Лазарова и Георги Лазаров от читалището в село Лозен, общ. Стражица, които имат 1400 харесвания и над 80 коментара под снимката си. Наградени са общо 15 двойки, а тези, които не са успели да се класират тази година, ще имат възможността да го направят догодина. Мариела Алиева е убедена, че живите Пижо и Пенда носят много настроение радост и подтикват към креативност:
"Защо трябва все да изработваме мартенички? Нека видим една такава като жива! Според мен се получи един много добър конкурс и се надявам догодина да участват и българи, живеещи в чужбина, а конкурсът от национален да се превърне в международен."
Снимки: Читалище „Пробуда – 1928“ - село Кралево
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция "Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..