Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щаб в МЗ ръководи оказването на помощ на пострадалите в Кочани

Снимка: БТА

Министерството на здравеопазването на България създаде организация за оказване на медицинска помощ на пострадали в пожара в Северна Македония. През тази нощ над 50 души загинаха, а над 100 бяха ранени в огнената стихия в дискотека в град Кочани.

В здравното ведомство вече е сформиран щаб, ръководен от ресорния министър Силви Кирилов. "Създадена е необходимата организация за оказване при необходимост на медицинска помощ в пълен обем на пострадали при избухналия пожар", уверяват от държавната институция.

Проведени са разговори с ръководствата на болниците в страната ни за прием и последващо лечение на тежко ранени, както и на по-леко пострадали. Екипите на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха също са в готовност за реакция при необходимост.

Здравният министър е в непрекъснат контакт с македонския си колега, пред когото е гарантирал готовността на страната ни да окаже съдействие и подкрепа.

Очаква се военният самолет "Спартан" да излети за Северна Македония, съобщи бТВ. Според неофициалната информация с него могат да се транспортират до пет критични пациенти и около десет в по-стабилно състояние.

България ще изпрати в съседната страна и шест линейки с медицински екипи и кислородни бутилки, съобщиха от пресцентъра на столичната “Спешна помощ”.

Според последните данни 59 души са загинали, а 155 са ранените.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Природонаучният музей-Бургас отправя послание с изложба за опазването на Черно море

"Черно море – уникално и непознато" е името на изложбата, която Регионалният исторически музей-Бургас ще представи на днешния Международен ден на Черно море. С нея се цели да бъде насочено общественото внимание към богатството и уязвимостта на..

публикувано на 31.10.25 в 07:35

БАН почита народните будители с тържествена церемония и изложба

Българската академия на науките ще отбележи днес Деня на народните будители с тържествена церемония и изложба, съобщи БТА. Събитието ще бъде открито от председателя на академията чл.-кор. Евелина Славчева, а акад. Иван Гранитски ще произнесе слово на тема..

публикувано на 31.10.25 в 06:30

Слънчевата есен в страната продължава

В петък минималните температури ще са от 2 до 7° , по Черноморието до 10°, в котловините градусите ще се и под нулата, в София – около 2°. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла или ниска облачност. През деня ще е слънчево с разкъсана висока..

публикувано на 30.10.25 в 18:25