За поредна година България участва в инициативата Световна седмица на парите. Това е 13-то издание на Глобална кампания за повишаване на финансова грамотност на ученици у нас и продължава до 23 март. Организатор е Международната мрежа за финансово образование на Организацията за икономическо сътрудничество и у нас България е Junior Achievement Bulgaria.
От началото на седмицата в десетки училища из цяла България се провежда Програма за финансова грамотност на ученици с участието на доброволци и финансови експерти. Фокусът на тематичните часове е критичното мислене при финансовите решения и минава под мотото "Помисли, преди да последваш, за да имаш "умни" пари утре" – насърчават младите хора да бъдат осъзнати потребители, да избягват измамите в дигиталния свят и да изграждат устойчиви финансови навици при харченето и спестяването.

"Целим да ги подготвим да управляват парите си умно и да разпознават финансовите рискове – казва Венцислава Венкова, регионален координатор на Junior Achievement Bulgaria пред БНР-Варна. – В дигиталната епоха ние и младежите всеки ден сме бомбардирани от реклами, финансови предложения, сред тях и измамни схеми. Инфлуенсърите в социалните мрежи също могат да окажат голямо влияние върху финансовите навици на младите хора. И точно поради тези причини искаме да насърчим критичното мислене на младежите при вземането на важни финансови решения, а дори и при ежедневните разходи"– поясни Венкова.
Организаторите отчитат засилен интерес от все повече училища и университети в цялата страната, с което още веднъж се доказва, че финансовата грамотност става все по-важно и ценено умение сред младите.

Ключовите инициативи и конкурси на Junior Achievement Bulgaria за 2025 година продължават и в следващите седмици. Сред тях са практическата програма "Моят финансов час на класа", в която финансови експерти ще посетят ученици от 10 до 12 клас на училища в 14 града на страна до 16 май. Ще бъдат проведени и практически упражнения, едното от които е цялостно планиране на разходите, въз основа на конкретен проект - "Моят първи автомобил". До 31 март продължава и конкурсът "Портмоне на бъдещето" – творческо предизвикателство за най-малките да проектират портмоне с иновативни функции като бюджетиране и финансови съвети.
Снимки: jabulgaria.org, pixabay, Спортно училище "Юрий Гагарин"
Българската академия на науките ще отбележи днес Деня на народните будители с тържествена церемония и изложба, съобщи БТА. Събитието ще бъде открито от председателя на академията чл.-кор. Евелина Славчева, а акад. Иван Гранитски ще произнесе слово на тема..
В петък минималните температури ще са от 2 до 7° , по Черноморието до 10°, в котловините градусите ще се и под нулата, в София – около 2°. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла или ниска облачност. През деня ще е слънчево с разкъсана висока..
49% от заетите инженери и учени у нас са жени, стана ясно на провеждащата се в София кръгла маса "Жените в иновациите". В технологичния сектор 27% от специалистите в информационните технологии са дами, което ни поставя на трето място в Европейския съюз...
София се сдоби с ново културно убежище. Phenomena е първият в България музей, посветен на връзката между наука и изкуство. Пространството представя..
България ще участва в престижния песенен конкурс "Евровизия", който през 2026 г. ще отбележи своето 70-о издание. Завръщането е част от стремежа на..
Съюзът на артистите в България изразява категорична подкрепа към музикантите от Симфоничния оркестър на Българското национално радио по искането им за..