Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Облачна неделя, на места с валежи

Снимка: БГНЕС

През нощта облачността над по-голямата част от страната ще е по-често значителна и на отделни места в Западна България ще превали слаб дъжд. Ще духа слаб, в Североизточна България умерен вятър. Минималните температури ще бъдат между 3° и 8°, в София – около 5°. В неделя облачността ще се задържи предимно значителна и на места в югозападната половина от страната ще има краткотрайни валежи от дъжд. Повече по количество ще са в югозападните райони, на отделни места там е възможно и да прегърми. Без валежи и с повече слънчеви часове ще се задържи времето в Североизточна България. Вятърът ще е слаб, в Източна България и северно от планините – умерен от юг-югозапад. Максималните температури ще бъдат между 16° и 21°, в София – около 17°.

Над планините облачността ще е значителна с валежи от дъжд, главно в Рило-Родопската област. Там на места валежите ще са повече по количество. Възможно е и да прегърми. По високите върхове, над 2000 метра, валежите ще са предимно от сняг. Ще духа умерен и силен вятър от запад-югозапад. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 10°, на 2000 метра - около 5°.

Над Черноморието преди обяд облачността ще е значителна, висока, а след обяд и средна. Привечер по южното крайбрежие ще превали слаб дъжд. Ще духа умерен югоизточен вятър. Максималните температури ще бъдат от 9°-11° по северното, до 12°-16° по южното крайбрежие. Температурата на морската вода е 7°-8°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.

На Балканския полуостров ще преобладава облачно време, валежи ще има на места в западната и южната част, значителни по количество по адриатическото крайбрежие.

В Западна и Централна Европа и в Централното Средиземноморие, под влияние на обширна циклонална област ще преобладава облачно време, на много места с валежи от дъжд, в Алпите и от сняг. Предимно слънчево ще бъде на Скандинавския полуостров, във Финландия и северните и централните райони от Европейска Русия. Значителна облачност и превалявания ще има в балтийските страни, Беларус и Украйна.

В Сидни ще е 24°, в Йоханесбург - 27°, в Сао Пауло - 30°, в Мексико сити - 27°, в Чикаго - 11°. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изследване на INSAIT за създаването на ИИ системи отличено на световен форум

Изследване на INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии) към Софийския университет “Св. Климент Охридски” беше отличено като водеща статия на едно от най-престижните събития в света на изкуствения интелект и..

публикувано на 08.10.25 в 16:46

Правителството предвижда до 7 500 лв. за пострадали от наводненията домакинства

На днешното заседание на Министерския съвет са одобрени средства в подкрепа на пострадалите от наводненията, съобщи на брифинг министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  "По 3000 лв. ще се дават като допълнителна подкрепа за..

публикувано на 08.10.25 в 12:36

Проф. Калин Георгиев: Бесарабските българи съхраняват корените си непринудено

Българската интелигенция, която в голямата си част е демократично настроена, трябва да бъде популярна сред украинските българи. Същевременно цялата украинска култура и украинска интелигенция трябва да могат да достигнат до нас. Такова мнение..

публикувано на 08.10.25 в 11:17