Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санкциите за тежки пътно-транспортни произшествия ще важат за целия ЕС

Снимка: ОДМВР Шумен

Наказанията, наложени на шофьори за каране с превишена скорост, след употреба на алкохол или наркотици, както и заради причиняване на катастрофа или смърт, вече ще важат за целия Европейски съюз. За това се споразумяха преговарящите от Европейския парламент и Съвета на ЕС.

В момента в повечето случаи наказанията се прилагат само на територията на съответната страна.

Споразумението предвижда държавата, издала свидетелството за правоуправление на моторно превозно средство, да бъде уведомявана за неговото отнемане за минимум три месеца или за други ограничения. Страната, наложила наказанието, ще разполага с 20 работни дни, за да информира санкционирания шофьор за предприетите срещу него мерки, както и за процедурите по обжалването им.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо чуждестранни шофьори на камиони стават обект на корупция по пътищата в България

Българският гений в сферата на хумора, особено когато се касае за обществено важни теми, винаги се е отличавал. Така например абревиатурата ДАИ – Държавна автомобилна инспекция, органът, който се занимава с контрола на тежкотоварния трафик на..

публикувано на 06.10.25 в 12:15

Отвориха за движение 10 нови километра по магистрала “Хемус“

Пуснат за движение е най-новият 10-километров участък от магистралата “Хемус“ (А2) между двата големи пътни възела “Боаза“ и “Дерманци“. През ноември ще бъдат пуснати още 3 км. Продължава изграждането и на участъци 2 и 3 от магистрала "Хемус", с..

публикувано на 06.10.25 в 11:46

BG-ALERT е активирана за очаквани поройни валежи по Южното Черноморие

Въведени са извънредни мерки за сигурност във ваканционното селище "Елените" заради очакваните валежи в понеделник, 6 октомври. Докато продължава разчистването на последствията от наводнението на 2 октомври, когато загинаха 4-ма души, Регионалната..

публикувано на 06.10.25 в 09:00