Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавници и политици поздравиха мюсюлманите за Рамазан Байрам

Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев, премиерът Росен Желязков и политически и религиозни лидери поздравиха мюсюлманската общност у нас по случай големия празник Рамазан Байрам.

"Прозорливите ни деди са ни завещали безценния урок да градим мостове на разбирателство и милосърдие без разлика от вероизповедание, етнос и убеждение", заявява държавният глава. Той добавя, че в разломни за света времена, когато човешкото се пропуква под напора на оръжията и безпардонната сила, диалогът и съпричастността добиват особена стойност.

Според министър-председателя България е пример за разбирателство и уважение между всички религиозни общности. "Този празник напомня за силата на вярата, значението на милосърдието и съпричастността към човешката болка и страдание", изтъква той.

Приветствие отправи и председателят на Народното събрание Наталия Киселова: "Искрено ви желая честит празник Рамазан! Нека Бог даде прошка, любов и изобилие!" Тя пожела да градим бъдеще на сътрудничество и съгласие, а не да рушим постигнатото с омраза и предразсъдъци.

"След месеца на взаимопомощ и споделяне днес посрещаме празника на споделянето Рамазан Байрам", казва главният мюфтия Мустафа Хаджи. По думите му, мюсюлманите са се заредили духовно и този заряд ще ги държи живи до следващия месец Рамазан.

Приветствия към българските мюсюлмани отправиха също лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски, лидерът на "Демокрация, права и свободи" – ДПС Джевдет Чакъров.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български медици преминаха обучение по педиатрия в САЩ

11 млади български лекари вече са преминали обучение в престижната университетска болница Weill Cornell Medicine в Ню Йорк. Обучението е част от проект за обмяна на опит и въвеждане на съвременни практики в детското здравеопазване и медицинското..

публикувано на 13.10.25 в 12:55

БЧК започва акция в полза на над 640 хил. уязвими граждани

От 13 октомври до 28 ноември Българският червен кръст ще раздава продукти, закупени от Агенцията за социално подпомагане, на уязвими граждани, съобщиха от пресцентъра на организацията. Инициативата е по програма “Храни и основно материално..

публикувано на 12.10.25 в 17:20

Добрич събира филателисти от близо и далеч

На 15 октомври в Регионална библиотека "Дора Габе" на град Добрич ще бъде открита Юбилейна филателна изложба "Добрич Филекс 2025". Експозицията ще може да бъде разгледана в рамките на два дни, до 17 октомври, и е посветена на 85-ата годишнина от..

публикувано на 12.10.25 в 09:15