Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма опасност за екосистемата след разлива на мазут край Варна

Снимка: Петър Дойкински

Морските вълни са изтласкали на брега мазута, който на 31 март сутринта е изпуснат от кораб в акваторията на Варна. Замърсяването е било локално между две буни и мазутът успешно е събран. Пред БНТ директорът на "Басейнова дирекция" за район Варна Явор Димитров съобщи, че е извършено почистване и опасност за екосистемата вече няма.

Взети са проби от района на двете засегнати от мазута буни за нефтопродукти и други органични летливи съединения и резултатите ще са готови най-рано след два дни. Прави се оглед на плажовете около Варна - в района на Аспарухово, Карантината и на север до Св. св. Константин и Елена за евентуално отлагане на нефтопродукти. Извършват се и наблюдения на морското пространство със сателитни изображения, които не показват наличие на движещи се петна от мазут.

Изпълнителна агенция "Морска администрация" издирва виновника, като са проверени 9 плавателни съда, сред които нито един не е български. Няма данни някой от тях да е причинител на разлива, а вземането на проби и разследването ще продължат и през следващите дни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 21 август 2025 г.

В "България днес" на 21 Август слушайте: 01:41 – Актуално от България и сънародниците по света 13:47 – От "Капачки за бъдеще" до "Спасителните клубове за бъдеще"- Лазар Радков и доброволката Анелия Илиева гостуват на Радио..

публикувано на 21.08.25 в 19:00

Предстои ново захлаждане

През нощта  ще бъде предимно ясно със слаб вятър от южната четвърт.  В петък  през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Вятърът ще се обърне от запад-северозапад и ще се усили, най-късно в източните райони от страната, където през..

публикувано на 21.08.25 в 18:35
Иван Иванов

Над 260 хиляди души страдат от нарушено водоснабдяване

До 18 август от нарушено водоснабдяване са засегнати общо 260 868 хиляди души, 16 града и 283 села , съобщи регионалният министър Иван Иванов на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия, която обсъжда проект на решение за справяне с..

публикувано на 21.08.25 в 17:04