Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио България при българите в Албания

Антони Курти и запазените традиции на българите в Големо Острени

10
С. Големо Острени
Снимка: Костандина Бело

В Големо Острени, едно от селата в района на историко-географската област Голо Бърдо в Албания се запознахме с Антони Курти. Разведе ни из старите улици и красивите природни кътчета, запозна ни с някои от жителите, които пазят още старите български традиции, разказа ни за селото и обичаите му.

Антони Курти е роден и израснал в Големо Острени и вече близо 6 години работи като учител по география в местното училище. Споделя, че майчиният му език е български, а чак когато тръгнал на училище започнал да учи албански. Така е и днес – вкъщи децата говорят на български и е много трудно за учителите в първи клас да ги обучават на албански. Затова преподавателите трябва да са от района и да говорят български език, пояснява събеседникът ни.  

Антони Курти

Казва, че родното му село се намира в много добър район с красива природа, но беден от икономическа гледна точка. Хората повече емигрират към близките държави и не само – Северна Македония, Гърция, Италия, Германия, Англия, както и България. Въпреки, че много хора напуснат родното си място, те продължават да говорят на майчиния си език – стара форма на български говор. В днешното динамично време не е лесно да се запазят старите традиции, но местните са успели да ги съхранят и ги предават от поколение на поколение – казва ни Антони и заедно се връщаме назад във времето, за да научим повече за някои интересни локални традиции.


Разказът му започва със сватбите. Когато ходели да вземат булката, жените заедно в хор пеели една песен: "Дъжд вали в Арбанашка земя".

"Когато булката дойде в новата къща при мъжа си, утрото на другия ден трябва да отиде на чешмата да напълни вода за къщата, за готвене, пиене, за пране на дрехите" –  обяснява Антони и споделя, че така повелява традицията, която и до ден днешен се спазва.


Имахме щастието да видим и традиционните облекла на селото. Типично за района е, че жените носят бяла забрадка на главата, поясът е друг характерен елемент. По-старите жители и днес се обличат по този начин в ежедневието си, докато младите се пременят с носии само по празниците.

По-голяма част от жителите на селото са мюсюлмани, но преди не е било така, казва ни Антони Курти:

"От стари времена тук, в Големо Острени, възрастните хора казваха, че на центъра е имало църква. И навремето са казвали "отиваме на църква", а не на центъра. Тук е имало много православни християни. Но след това са дошли мюсюлманите и са асимилирали населението. Сега 90-95 процента са мюсюлмани, само малко хора са православни."

Площадът на с. Големо Острени

Тъй като преобладаващото население е мюсюлманско, най-големият празник е Байрам. Интересно е обаче, че в района се празнува и Гергьовден на 6 май. Много хора се връщат в родното място, събира се семейството, отиват на пикник в планината и ядат месо – обяснява Антони.

От стари времена има още една интересна традиция, с която се посреща Гергьовден:


"На 5 май много хора ходят на чешмата, която е като в легендите - магическа, прави чудеса. Легендата разказва за млада невеста (булка), която не можела да роди деца, отишла да напълни вода и спала там една вечер, а след това забременяла. Оттогава всички ходят при чешмата на 5 май вечерта, чакат да стане 12 часа, за да посрещнат Гергьовден и после се връщат вкъщи. След това всички трябва да пият от водата, за да им върви."

Освен Гергьовден, друг важен празник е и така нареченият Летник, който и до ден днешен се празнува.

"На 13 март вечерта най-малкото дете от къщата отива и събира дренки, лешници и на 14 сутринта, когато се събуждат, ги чупят и ги киснат във вода. И наричат: "Да си як като дрян, де си лек като леска!". Децата отиват по къщите, тропат по вратите, а ние им даваме подаръци, за да бъде добра година за семейството. Даваме яйца, кестени, орехи и други неща от магазина, като шоколади, за да се радват децата."

Най-характерното и уникално по рода си събитие за района на Голо Бърдо са борбите. Те се организират традиционно през месец май, всяка трета неделя на месеца от Спортната федерация.


"В борбите участват много младежи, както и по-големи на възраст мъже от различни райони, не само от селото, но и от чужбина, от Косово, Черна Гора, Северна Македония, България и други. Събират се всички на зелена ливада и се борят помежду си."

Антони казва, че в Голо Бърдо има много талантливи деца, някои от тях са станали европейски шампиони. Затова, за да насърчат спортния дух и талантите, планират да  създадат и един отбор по борба. Освен в спорта, хората от района са успели да се изявят и в много други сфери, като не са малко известните имена в Албания, които произхождат точно от селата на Голо Бърдо. "Това е така, защото хората тук са работливи", казва Антони и добавя, че са прочути и като едни от най-добрите строители из страната, и не само. Част от тези хора са завършили в България и са се върнали да работят в Албания.


Антони Курти споделя за себе си, че е имал възможността два пъти да се докосне до българската земя.

"През 2021 съм бил в Благоевград на летен семинар, слушахме лекции за българския език, култура, традиция. По-късно бях и в Копривщица за 7 дни. Множество активности имахме, много неща научихме" – разказва ни българинът от Албания. Запазил е добри впечатления от страната ни, лесно се е разбирал с хората тук, особено с по-старите. По думите му, българите от Голо Бърдо и тези от България имат много общи неща помежду си, а в България самият той се е чувствал като у дома.

Снимки: Facebook /Antoni Kurti, Костандина Бело, Красимир Мартинов, Facebook/ Ostreni I Madh Dibra, facebook.com/mundje.golloborda





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българите, пътуващи за Италия, да имат предвид, че предстоят транспортни стачки

МВнР предупреди, че през април в Италия предстоят поредица от стачки, които ще обхванат всички сектори на транспортните услуги в страната. На 09.04.2025 г. синдикатът CUB Trasporti е обявил 4-часова национална стачка на работниците в авиационния..

публикувано на 05.04.25 в 09:11

Български учители дискутират в Лондон ролята на изкуствения интелект в образованието

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" събира в Лондон над 50  преподаватели от българските училища по света. Организатор на събитието, което се провежда на 4 и 5 април т.г...

публикувано на 04.04.25 в 06:55

Българите в Хамбург се събират на Света литургия, посветена на св. Методий

Българската православна църковна община "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Хамбург, Германия, кани всички българи в региона да се включат светата литургия, посветена на 1200 години от кончината на Св. Методий. Службите започват от 5 април, когато..

публикувано на 04.04.25 в 06:35