Днес, 18 април, е Велики петък – най-скръбният ден за християнския свят. Нарича се още Разпети петък заради страшните страдания, които невинен Спасителят на човечеството изтърпял - бичуването, поруганието, разпъването и кръстната смърт.
С тежкия кръст на плещите Христос бил поведен към хълм, наречен Голгота, край Йерусалим, за да бъде разпънат невинен, за греховете на човечеството, между двама жестоки разбойници. В тези мигове на нечовешки страдания и болка Спасителят се моли на Своя Отец не за Себе Си, а да прости на мъчителите Му и дава висш пример за любовта Си към ближния.
Именно в този миг единият от разбойниците разпознава в Него Божия Син и Му иска прошка за греховете си. Спасителят приема покаянието на разбойника, извършил най-тежки грехове и му обещава да го вземе със Себе Си в Царството Божие. Така Той дава надежда на вярващите, че за искрено каещите се има прошка.
На тези събития са посветени и богослужебните песнопения.
Както споменахме преди, на Велики четвъртък вечерта се отслужва последованието на Страданията Христови, което има реда на утреня за Велики петък.
Сутринта на Разпети петък се четат и пеят Великите (или Царски) часове (първи, трети, шести, девети). Наричат се Велики както заради продължителността, така и заради важните събития, които ни припомнят. Носят и названието Царски, защото през византийската епоха на тях са присъствали и царете. Часовете се пеят и четат в петък сутринта.
Те съдържат псалми, тропари, пророчества, апостолски четива, евангелия и молитви.
След което Разпнатият Спасител символично се снема от Кръста, обвива се в плат и се полага в украсената с цвета света кувуклия, символизираща гроба Господен. Тялото на Иисус Христос е избродирано или изографисано върху плащаницата и изобразява това снемане. Свещенослужителите се покланят и след тях миряните, които в знак на смирение и покаяние се покланят и преминават под плащаницата. Това коленопреклонно преминаване символизира слизането заедно с Господ в Гроба, където вярващите се освобождават от греховете си, за да се възродят за нов живот в Христа.
Вечерта на Разпети петък се отслужва утренята. В началото на богослужението се пеят отпустителните тропари: "Благообразният Йосиф", "Егда снишел еси...", "Мироносицам женам" и "Ужасошася лици ангелстии".
Следва канонът на деня, с всичките осем песни. След това се пеят т.нар. "Похвали", разделени на три "статии", т.е. на три части, известни като "Опело Христово". Тези "Похвали" са съставени от неизвестен песнописец и имат много богато съдържание. Следват евлогитариите "Благословен еси, Господи", стихирите на "Всякое дихание" и Великото славословие.
Излиза се от храма и се обикаля около него с Плащаницата, като се пее "Святий Боже".
След завръщането в храма с Плащаницата отново се пеят тропарите. Следва четенето на текст из книгата на св. прор. Иезекиил (37:1-14), апостолско четиво (1 Кор. 5:6-8 и Гал. 3:13-14) и Евангелие от Матея (Мат. 27:62-66).
На 18 април Църквата почита и преп. Йоан, ученик на св. Григорий Декаполит и свещеномъченик Виктор, пострадал през 303 г. (II век) в Никомидия.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 30 април православната църква чества паметта на св. ап. Иаков Зеведеев, преподобни Климент песнописец, игумен на Студийския манастир през IX в. и свети Донат, епископ Еврийски. Свети апостол Иаков Зеведеев е един от 12-те апостоли,..
На 29 април честваме паметта на светите девет мъченици в Кизик и преподобни Мемнон Чудотворец. Монахът Мемнон Чудотворец се подвизавал в египетската пустиня от младостта си. Чрез тежки постнически трудове той постигнал победа на духа над..
На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу . Свети апостол Иасон произлиза от Тарс (Мала Азия) и е първият християнин в града. Апостол Сосипатър бил от Ахая. И двамата били..
На 5 май възпоменаваме света великомъченица Ирина , славянка по произход. Тя живяла през втората половина на I век и била дъщеря на Лициний, владетел..
В народните вярвания свети Георги е по-малкият брат близнак на свети Димитър . Етнографите ги описват катохристиянизирани образи на митични юнаци...
На 6 май нашата Църква е отредила да празнуваме един от най-почитаните светци – свети великомъченик Георги Победоносец. Свети Георги..