Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК връчва награда за превод на единадесетокласничката Александра Атанасова

Снимка: Представителство на ЕК в България

Българската единадесетокласничка Александра Атанасова е сред 27-те победители в 18-ия европейски конкурс по превод за ученици от средните училища Juvenes Translatores, организиран от Генералната дирекция по писмени преводи на Европейската комисия. 

В рамките на надпреварата, в която са участвали 3700 ученици от 730 училища в цяла Европа, българското момиче е правило превод на непознат текст от английски език. Наградата ще бъде връчена на ученичката от Езиковата гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" в Хасково днес на специална церемония в Брюксел. Победителите от всички страни ще имат възможност да се срещнат с преводачите в Европейската комисия и да видят как те работят.

Александра владее на различни равнища седем чужди езика, съобщава вестник "Аз-буки". Главно се занимава с английски и немски, които изучава в клас, както и с руски и турски език. Покрай лични начинания и интереси навлиза и в португалския, японския и китайския, които изучава сама.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изкуственият интелект във фокуса на дискусия в Българската стопанска камара

Работна дискусия на тема “Изкуственият интелект: тенденции, регулации и сценарии за развитие” ще се проведе днес в Българската стопанска камара, информира БТА. В събитието, организирано от камарата, ще участват представители на министерства,..

публикувано на 07.10.25 в 07:40

Дъждовен вторник – червен код за интензивни валежи в Източна България

Във вторник , 7 октомври,   ще се задържи облачно. Продължителни и значителни валежи от дъжд ще има в източните и северните райони на България. В югозападните и южните централни части от страната валежите ще отслабнат, но с прекъсване все още на..

публикувано на 06.10.25 в 19:35

Тазгодишната реколта от грозде е с перфектно качество

Гроздето от тазгодишната реколта е с перфектно качество, но количеството ще бъде по-малко в сравнение с предходната година, заяви директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев в Пловдив, където се провежда деветата Глобална..

публикувано на 06.10.25 в 16:20