В общинската библиотека "София" в брюкселския квартал Скарбек има едно малко кътче България. Това е секцията, която предоставя ценна колекция от български книги. Библиотекарят Аарон Вилем има ключова роля при създаването на българската секция във фламандската библиотека. А тя предлага не само богат подбор на литература, но и уютни кътчета за четене и разговори. За историята на библиотека "София" и как се стига до решението във фламандска библиотека да бъде открита секция с книги на български език научаваме от интервюто на Даниела Големинова с Аарон Вилем:
"Библиотеката беше открита през 2019 година. Причината тук да има и българска литература, е голямото нарастване на българското население в квартал Скарбек в Брюксел, където се намира библиотеката. Решихме да се свържем с български културни асоциации и сдружения, за да работим заедно и да попълним колекцията с българска литература. За нас беше много важно да знаем какви са вкусовете на българската аудитория, а не просто да вземем някакви книги на български език."
В момента в българската секция коя литература преобладава – съвременната или класическа българска литература?
"По-скоро е смесица между съвременна и класическа литература. Освен това имаме и чужда литература, преведена на български език, защото разбрахме от желанията на хората, че те биха искали да има разнообразна литература. Много е важно, че има и детска литература, защото тук има българско съботно училище и децата, които го посещават идват често в нашата библиотека. Взимат си книги и така могат да обогатяват знанията си за българската литература, култура и история. Ние много държим на това."
Освен децата, има ли и други редовни посетители на библиотеката?
"Основно идват българи, които живеят в този квартал. Има много българи от турски етнически произход. Идват и много българи, които работят в европейските институции в Брюксел. Те са най-честите ни посетители."
Вие познавате ли България? Били ли сте в нашата страна?
"За съжаление не съм бил в България, но аз по принцип не съм голям пътешественик. Предпочитам да пътешествам в ума си и във въображението си. Напоследък страшно много опресних знанията си за българската литература, българската история покрай всички тези книги. Вече си имам и любими български автори. Най-любимата ми авторка е Здравка Евтимова."
В библиотеката правите ли представяния на български книги, каните ли български автори?
"Много е важно да правим такива представяния, за да популяризираме българската секция, защото тя е нова и искаме повече хора да научат за нея. Затова много държим на такива визити. Съвсем скоро ще ни гостува Мария Донева. В един от дните, в които ще бъде тук, ще говори за литературата за възрастни, а на следващия ден – за детската литература. Госпожа Донева ще бъде наш гост на 24 май, за Деня на българската просвета и култура. Винаги срещите с български писатели ги правим около такива дати. Преди две години ни гостува Здравка Евтимова."
Как се попълва и през какъв период от време се обновява книжният фонд на библиотеката?
"Системата е такава, че повечето книги се купуват. Книжарницата, с която работим купува книгите от България. Освен, че купуваме книги, разбрахме, че в българските традиции е много популярно да се споделят книги. Така, че ние се опитваме и по този начин да доставяме книги, особено такива със съвременна тематика."
Правите ли проучвания за интересите на читателите?
"Ние си имаме специални формуляри, които читателите могат да попълнят с техните желания. Също така и на нашия уебсайт има такива формуляри, които могат да бъдат попълнени. Но много разчитаме и на доброволците, които работят с библиотеката. Те също казват хората какви книги биха предпочели да четат."
Вижте още:
Снимки: Даниела Големинова, schaarbeek.bibliotheek.beКаква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..
Най-богатият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, е възобновен под мотото "Диалог на цветове и мисли" с основна тема –..
Сръбско-българският сериал "Операция "Сабя" ще бъде представен на 23 април в София. Прожекцията на първия епизод е във филмотечно кино "Одеон"...