Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кътче "България" в библиотеката на брюкселския квартал Скарбек

7
Аарон Вилем
Снимка: Даниела Големинова

В общинската библиотека "София" в брюкселския квартал Скарбек има едно малко кътче България. Това е секцията, която предоставя ценна колекция от български книги. Библиотекарят Аарон Вилем има ключова роля при създаването на българската секция във фламандската библиотека. А тя предлага не само богат подбор на литература, но и уютни кътчета за четене и разговори. За историята на библиотека "София" и как се стига до решението във фламандска библиотека да бъде открита секция с книги на български език научаваме от интервюто на Даниела Големинова с Аарон Вилем:

"Библиотеката беше открита през 2019 година. Причината тук да има и българска литература, е голямото нарастване на българското население в квартал Скарбек в Брюксел, където се намира библиотеката. Решихме да се свържем с български културни асоциации и сдружения, за да работим заедно и да попълним колекцията с българска литература. За нас беше много важно да знаем какви са вкусовете на българската аудитория, а не просто да вземем някакви книги на български език."

В момента в българската секция коя литература преобладава – съвременната или класическа българска литература?


"По-скоро е смесица между съвременна и класическа литература. Освен това имаме и чужда литература, преведена на български език, защото разбрахме от желанията на хората, че те биха искали да има разнообразна литература. Много е важно, че има и детска литература, защото тук има българско съботно училище и децата, които го посещават идват често в нашата библиотека. Взимат си книги и така могат да обогатяват знанията си за българската литература, култура и история. Ние много държим на това."

Освен децата, има ли и други редовни посетители на библиотеката?


"Основно идват българи, които живеят в този квартал. Има много българи от турски етнически произход. Идват и много българи, които работят в европейските институции в Брюксел. Те са най-честите ни посетители." 

Вие познавате ли България? Били ли сте в нашата страна?

"За съжаление не съм бил в България, но аз по принцип не съм голям пътешественик. Предпочитам да пътешествам в ума си и във въображението си. Напоследък страшно много опресних знанията си за българската литература, българската история покрай всички тези книги. Вече си имам и любими български автори. Най-любимата ми авторка е Здравка Евтимова."

В библиотеката правите ли представяния на български книги, каните ли български автори?


"Много е важно да правим такива представяния, за да популяризираме българската секция, защото тя е нова и искаме повече хора да научат за нея. Затова много държим на такива визити. Съвсем скоро ще ни гостува Мария Донева. В един от дните, в които ще бъде тук, ще говори за литературата за възрастни, а на следващия ден – за детската литература. Госпожа Донева ще бъде наш гост на 24 май, за Деня на българската просвета и култура. Винаги срещите с български писатели ги правим около такива дати. Преди две години ни гостува Здравка Евтимова."

Как се попълва и през какъв период от време се обновява книжният фонд на библиотеката?


"Системата е такава, че повечето книги се купуват. Книжарницата, с която работим купува книгите от България. Освен, че купуваме книги, разбрахме, че в българските традиции е много популярно да се споделят книги. Така, че ние се опитваме и по този начин да доставяме книги, особено такива със съвременна тематика."

Правите ли проучвания за интересите на читателите?


"Ние си имаме специални формуляри, които читателите могат да попълнят с техните желания. Също така и на нашия уебсайт има такива формуляри, които могат да бъдат попълнени. Но много разчитаме и на доброволците, които работят с библиотеката. Те също казват хората какви книги биха предпочели да четат."

Вижте още:

Снимки: Даниела Големинова, schaarbeek.bibliotheek.be

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

НАТФИЗ "Кр. Сарафов" ще бъде домакин на голяма конференция на FilmEU през юни

Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..

публикувано на 02.04.25 в 08:15

Албанският режисьор Роберт Будина: Зрителите трябва да гледат дълбоко

През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..

публикувано на 31.03.25 в 12:55

Българският културен институт в Париж "разказва" България на кино

"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..

публикувано на 31.03.25 в 11:15