Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-рано религия ще се изучава в училищата през 2026/2027 г.

Снимка: БТА

Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на образованието в Националния дворец на културата.

Религиите ще се изучават в културологичен и исторически план и ще предложим различна от сегашната - неконфесионална програма. Тя ще съчетава елементи на познания на религията с философско и етично възпитание. "Това няма да е задължителен час по вероучение, а ще е задължителен час по възпитание", каза просветният министър Красимир Вълчев.

Децата няма да учат задължително религия, а ще имат възможност да избират между програми, ще има неконфесионална програма, която ще бъде с много по-силен фокус върху етичното възпитание и възпитанието в добродетели. "Разбира се, че ще има и елементи на религия, такъв има и в момента в учебниците по история или по литература", обясни министър Вълчев. 

На въпрос кога трябва да влезе предметът в сила, министърът отговори, че ако говорим за първи клас, това най-вероятно ще стане през учебната 2026/2027 г.

На форума се обсъждаха различните гледни точки по темата. На него присъстваха също българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, ректори, университетски преподаватели, учители, родители и други. Сред поканените бяха и представители на гражданския сектор - неправителствени организации и други. 

"Религията трябва да влезе в програмата на държавните училища, за да бъде обяснена на разбираем език на младото поколение и да бъде обяснено на човешки език, че религията не иска от нас да бъдем агресивни, а обичта, любовта към човека, трябва да бъде водеща", каза на дискусията главният мюфтия Мустафа Хаджи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хор „Бели рози“ – Пескара, Италия

Задава се Първият фестивал на българските фолклорни състави от чужбина на родна земя

Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и популяризират българската традиция извън пределите на родината. От 23 до 26 юли Велико Търново става..

публикувано на 21.07.25 в 06:50
Остров Св. Анастасия

Авторитетна турска медия представя остров Св. Анастасия и комплекса "Акве калиде"

Бургас като достъпна и атрактивна дестинация за туристи от Турция – това е следващата стъпка за привличане на гости от южната ни съседка в морския град и региона, съобщиха от общинската администрация. България е единствената чуждестранна дестинация,..

публикувано на 19.07.25 в 08:00

Народни носии и обичаи от цяла България представят този уикенд в Рибарица

Народни носии и обичаи от цялата страна ще представят в курортното село Рибарица - местност Костина, в община Тетевен. Събитието се провежда на 19 и 20 юли в рамките на Празника на народния обичай и автентичната носия, организиран за 17-и..

публикувано на 19.07.25 в 07:00