Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Средновековието до суджука – Горна Оряховица ни провокира да я опознаем

Снимка: Община Горна Оряховица

Горна Оряховица често остава незаслужено скрита от погледите на туристите, въпреки че отстои едва на 10-ина километра от старата ни столица Велико Търново. Малкият провинциален град е живописно разположен в подножието на Стара планина, край бреговете на река Янтра, и може да се похвали с красива природа и богата история. Най-известната му историческа забележителност е крепостта Ряховец, откъдето произлиза съвременният град. "От 10 години провеждаме археологически проучвания и показваме интересни находки на посетителите, в т.ч. и некрополите от 13-14. век, свързани със старопрестолния Търновград"– казва за Радио България директорът на Историческия музей в града Пламен Младенов.

Разкопки на средновековните некропол и селище в подножието на крепостта Ряховец

По време на Априлското въстание (1876 г.)Горна Оряховица била неофициалната столица на т.нар. Първи революционен окръг и е дала видни личности на българската история, научаваме от Пламен Младенов:

Горнооряховското бойно знаме"Имаме изключително запазени експонати от това време, особено Горнооряховското бойно знаме, което е шито от девойките от женското дружество на града. Знамето е било спасено от генерал Гурко при освобождаването на Търново. Това е единственото българско знаме, което е участвало в боевете на Шипка, тъй като Самарското знаме не е шито в България. Горно Оряховското бойно знаме по-късно участва и в едни  от най-важните събития в новата история на България."


Горна Оряховица има всички шансове да се наложи като кулинарна дестинация за ценители на автентичните вкусове. Като се започне с прословутия горнооряховски суджук, наложил се като туристическа емблема на града. Всяка година в края на май и началото на юни градът се преобразява в сцена на пъстър празник, посветен на вкусния месен деликатес, с богата фолклорна програма, кулинарни състезания и дегустации.


"Това е първият български кулинарен продукт, който получи защитено географско указание в Европа през далечната 2011 година – казва Младенов. – До ден днешен, той се произвежда по автентична рецепта, само и единствено в Горно Оряховица. А нашият фестивал се превръща в истинско веселие, което продължава цели три дни. На него представяме и друга наша кулинарна забележителност - т.нар. горнооряховско гърне. Ястието се готви цяла нощ по една специална рецепта. Прави се от телешки жили, които бавно увират на слаб огън с много зеленчуци. Получава се нещо прекрасно! И разбира се, гърнето се консумира в добра компания и с подходяща напитка! Това е постижение, с което горнооряховчани са си заслужили различни привилегии, като изпращали своето прочуто гърне на министри, царе и депутати, превръщайки го в емблема, почти легендарна, но напълно реална."


В града има няколко хотела и къщи за гости. Но освен туристи, те посрещат и спортисти. Преди пет години Горна Оряховица премина сериозния европейски тест и официално получи титлата "Европейски град на спорта" за 2021 г., доказвайки високото ниво на спортна инфраструктура. Градът е организатор и над 70 национални първенства годишно. Тук отсядат и много любители на природата.

Хижа „Божур“

"Непосредствено до центъра на Горна Оряховица, на по-малко от половин километър, започва една прекрасна зелена зона – лесопарк, който е много живописен, с богат животински свят, природни картини и останки от различни епохи. Там, на 500 м надморска височина, се намира емблематичната хижа "Божур" и местността "Божур поляна" със защитените находища на божури, които очароват туристите. Там се провеждат различни фестивали, скаутски лагери и пр. Тази година за първи път ще се състои и Фестивал на балоните (3–7 септември), който ще даде възможност на хората да полетят над река Янтра и местността "Камъка", каза в заключение Пламен Младенов.

Снимки: Община Горна Оряховица, БТА, Facebook/ Хижа „Божур“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Цветна феерия, каменни къщи и истории от миналото – разходка във вълшебното Долене

В най-югозападния ъгъл на България, високо в Огражден планина, попадаме в райско кътче от приказките – магнетичното Долене.   Всеки, който дойде тук ахва от изненада, защото гледката е твърде необичайна за повечето български села – окосена..

публикувано на 08.04.25 в 09:15

От Миден уикенд до Киноваканция или как Бургас печели туристите

През миналото лято Бургас и околните курортни селища са посрещнали към 600 хиляди български и чужди туристи, което е с 21% повече спрямо 2023-та. Напоследък обаче черноморският ни град се развива и като културен хъб, привличайки все повече посетители..

публикувано на 20.03.25 в 10:05

Възрожденският град Котел вече и като ски дестинация

През зимата Котел привлича туристи с културни маршрути, заскрежени пейзажи и възможност за ски сред гънките на Стара планина. На около 4 км от центъра на възрожденския град в местността "Трите вятъра" бе изграден ски комплекс. Пистата за..

публикувано на 28.02.25 в 10:10