Докато преди 20 години в българското училище "Дунав" в Линц, Залцбург и Велс е имало само 6 деца, то днес в трите му филиала седем учители обучават 140. Както и други български образователни средища по света, така и "Дунав" още от създаването си разчита на изключителна подкрепа от страна на една от църквите в града:
Училището разполага и с богата библиотека, в която можете да откриете над 1000 български книги.
Своята 20-годишнина средището отбелязва с двудневен празник на 10 и 11 май, с участието на много гости и представители на държавни институции, сред които МОН, ИАБЧ и посолството на България във Виена.
"Празникът ще започне в църквата, където ще дойдат нашите ученици и учители от Залцбург и Велс. В програмата е предвиден не само ученически спектакъл, но и съвместна изложба с Професионалната гимназия по прецизна техника и оптика "М.В. Ломоносов", в която ще бъдат изложени картини и текстове под мотото "Езикът на омразата". След това е тържествената част, в която ще бъдат посрещнати гостите и ще бъде изигран спектакълът, обяд и разходка из град Линц. Вечерта сме запазили места в местен ресторант, където ще седнем, за да поговорим за миналото и бъдещето на българското образование зад граница."
Тази изложба е част от проекта "Неразказани истории. Преодоляване езика на омразата", разписан от директора на училище "Дунав" Дарина Тонкова. В рамките му е предвидено издаването на книгата "Езикът на омразата" и кръгла маса, на която ще бъде обсъдена тази тема.
Празничната програма продължава и на следващия ден, когато всички ученици и учители, заедно с гостите от гимназия "Ломоносов", ще присъстват на церемония в мемориалния комплекс "Маутхаузен", посветена на жертвите на нацисткия режим.
В мемориалния комплекс, който се намира недалеч от град Линц, паметници или паметни плочи имат всички държави, чиито граждани са намерили смъртта си в бившия нацистки концентрационен лагер. Сред тях са и 20 българи. В тяхна памет скулпторът Любомир Далчев извайва паметник, поставен там през 1975 година. По традиция всяка година във втората неделя от месец май биват почетени жертвите, загинали в лагера, съществувал от 1938 до 1945 година.
Снежана признава, че ѝ е трудно да открои определени важни за нея моменти от 20-годишната история на училището, но е убедена в следното:
"Най-хубавото е, че то продължава да съществува и да се разраства, което означава, че ние си вършим работата добре. Хубавите моменти са когато видим блясъка в очите на децата, желанието, с което идват в училището и говорят на родния си език, когато застанат и започнат да рецитират стихотворението на Иван Вазов "Аз съм българче" или някое на Дора Габе."
Важна част от екипа на училището е и баба Петя, която всяка седмица приготвя любими закуски за децата, сред които са мекиците, палачинките и пържените филийки. Техният вкус и миризма макар и само за миг, ги пренасят в родината и така те нито за момент не губят връзката си с нея.
Любовта към България се усеща в звънките им гласове, дори когато само запеят химна на школото, чийто текст гласи:
В училище "Дунав" ни води мечтата
да носим България вечно в сърцата,
да знаем рода си със дух благороден,
да тачим езика си свиден и роден.
Макар и далече, далече в чужбина
милеем за нашата скъпа Родина,
за нашите песни и танци красиви,
за древните празници мъдри и живи.
Момичета умни и смели момчета
с любов и признателност пазим завета
да станем разумни и можещи хора,
на свойта родина да бъдем опора.
Снимки: Българско училище "Дунав" - Линц
Министерството на образованието и науката на България подкрепя инициативата "Върви, народе възродени!", която ще се състои под почетното председателство на министъра на образованието Красимир Вълчев. По предложение на Асоциацията на българските училища в..
Подкрепата на ЕС за развитието на Тараклийския район, финансирането на местни инициативи и ролята на регионите в модернизацията на Молдова бяха основните теми на дискусия, която се състоя в Дома на културата в Тараклия. В събитието участваха посланикът..
Две български училища в САЩ със свои партньори от България създадоха документалния филм "По следите на българите американци преди и сега". Премиерата му в София е на 8 май от 15:30 ч. в Културния център "G8", а в Пловдив - на 12 май от 18:00 ч. в..
"Тясното тълкуване на понятието "българи-гагаузи", наложено в практиката от Министерството на правосъдието, възпрепятства възстановяването на българското..
Фондация "Единство" – Кочани изпрати отворено писмо до ключови български институции. В него се изказва благодарност за подкрепата и хуманитарната помощ,..